A mythological analysis of 'The Well' as represented in J. M. Synge's the well of the saints and W. B. Yeats' at the Hawk's Well
J.M Synge'in Azizler Çeşmesi ve W.B Yeats'in Atmacanın Kuyusunda'da temsil edilen Kuyu'nun mitolojik analizi
- Tez No: 834856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, J.M Synge'in Azizler Çeşmesi ile W.B. Yeats'in Atmacanın Kuyusunda adlı tiyatro oyunlarında ön plana çıkan kuyu imgesini öncelik alarak mitolojik ögeleri analiz etmeyi amaçlar. Çalışmanın asıl amacı bu oyunlardaki kuyu figürünün ve diğer mitolojik ögelerin milliyetçi bir bakış açısına sadık kalarak yazıldığının ve mitolojik ögelerin çoğunlukla Kelt mitolojisine özgü olduğunun ayırt edilmesidir. Ayrıca İrlandalı milliyetçi yazarlar olarak bilinen J.M Synge ile W.B.Yeats İrlanda Tiyatrosu'nu diğerlerinden ayırmak üzere İrlanda folklorunu ve Kelt Mitolojisini oyunlarında milliyetçi bir bakış açısıyla kullanmaları Mircae Eliade'ın“ebedi dönüş”teorisi ile açıklanmıştır. Oyunlarda ön plana çıkan kuyu figürü ise içerdiği kutsal su temsili üzerinden Eliade'ın suyun ikililiği teorisi üzerinden açıklanmıştır. Ayrıca mitolojik ve dini inanışların benzerlik gösterdiği ve evreni anlamak üzere ortaya çıktığı Eliade'ın mitolojik anlayışına bağlı kalınarak oyundaki kutsal inanışlar ve semboller aracılığıyla Kur'an ve İncil'den örnekler gösterilerek tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kutsal su tasvirinden ve oyunlarda kullanılan diğer mitolojik ögelerden hareketle, bu iki oyunun milliyetçi ve mitolojik taraflarının eş zamanlı ortaya çıktığı ve içerdikleri mitolojik ögelerin İbrahimi dinlerle, özellikle İrlanda'nın sonradan benimsediği Hristiyanlıkla benzer yanlarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze mythological elements, taking as a priority“the well”image that comes to the fore in J.M. Synge's The Well of Saints and W.B. Yeats's At the Hawk's Well. The main purpose of the study is to distinguish that the well figure and other mythological elements in these plays were written adhering to a nationalist perspective and that the mythological elements are mostly specific to Celtic mythology. In addition, the fact that J.M. Synge and W.B. Yeats, known as Irish nationalist writers, used Irish folklore and Celtic Mythology from a nationalist perspective in their plays to distinguish the Irish Theater from others, is explained by Mircea Eliade's“eternal return”theory. The well figure is explained through Eliade's theory of the“duality of water”through the representation of the sacred water it contains. In addition, adhering to Eliade's mythological understanding that mythological and religious beliefs are similar and emerged to understand the universe, the sacred beliefs and symbols in the play are discussed by showing examples from the Qur'an and the Bible. As a result of this study, based on the depiction of holy water and other mythological elements used in the plays, it is determined that the nationalist and mythological sides of these two plays emerged simultaneously and that the mythological elements they contained were similar to the Abrahamic religions, especially Christianity, which Ireland later adopted.