Toplum temelli turizmde yerel halkın algısı: Cıttaslow vize örneği
Local people in community based tourism: A study on Cittaslow vize
- Tez No: 801010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VATANSEVER TOYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sürdürülebilir turizm alternatiflerinden biri olan toplum temelli turizm, yerel halkın katılımıyla bölgenin korunmasında etkin olarak rol almaktadır. Yerel halkın ön planda tutulduğu toplum temelli turizm, cittaslow kentlerde daha başarılı bir performans gösterebilmektedir. Bu araştırma Vize bölgesinde yaşayan yerel halkın, toplum temelli turizme bakış açısını ortaya koymaktadır. Araştırmada Kibicho'nun (2008)“Toplum Temelli Turizm Algısı Ölçeği”kullanılarak çalışmaya uyarlanmıştır. Bölgede yaşayan yerel halktan 215 adet anket toplanmış ve bazı analizler uygulanmıştır. Sonuçlara göre, 50 yaş ve üzerindekilerin toplum temelli turizm algısı diğer yaş gruplarına göre daha yüksek çıkmıştır. Çalışmada erkeklerin ve lise mezunu bireylerin algı düzeyi diğerlerine göre yüksek çıkmıştır. Bu bağlamda bölgenin yerli halkı toplum temelli turizm sayesinde bölgenin korunmasına yardım etmektedir. Araştırma sonuçlarına göre çözüm önerilerine yer verilerek bölgenin gelişimine katkı sağlanmak istenilmiştir. Yerel yönetimlerin turizm ile ilgili planlama yaparken araştırma sonuçlarının da katkı sağlaması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Community-based tourism, which is one of the sustainable tourism alternatives, plays an active role in the protection of the region with the participation of the local people. Community-based tourism, in which local people are prioritized, can perform more successfully in cittaslow cities. This research reveals the perspective of the local people living in the Vize region on community-based tourism. The study was adapted to the study by using Kibicho's (2008)“Community-Based Tourism Perception Scale”. 215 survey were collected from the local people living in the region and some analyzes were applied. According to the results, the perception of community-based tourism for those aged 50 and over was higher than for other age groups. In the study, the perception level of men and high school graduates was higher than the others. In this context, the local people of the region help protect the region through community-based tourism. Based on the results of the research, it was desired to contribute to the development of the region by including solution suggestions. It is thought that the results of the research will also contribute to the planning of local governments regarding tourism.