Opere edilmiş tibia eminentia kırığı olan hastalar ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılanlar ve sağlıklı bireylerin denge ve fonksiyonel açıdan karşılaştırılması
A comparative analysis of individuals with operated tibial eminence fracture, those undergoing anterior cruciate ligament reconstruction, and HEALTHY individuals in terms of balance and functional aspects
- Tez No: 801040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde spor yaralanmaları ve araç kazaları nedeniyle eminentia kırıklarının sayısı artmaktadır ve yetişkinlerde de çocuklarda olduğu kadar sık görülmektedir. Bu kırıklar, birçok açıdan ÖÇB rüptürüne eşdeğer yaralanmalar olarak değerlendirilmektedir. Mevcut literatürde, ÖÇB rüptürü olan hastaların rekonstrüksiyonu sonrası denge sorunları yaşadığı bilinmektedir ancak eminentia kırıklarıyla ilgili denge çalışması bulunmamaktadır. Bu nedenle, eminentia kırığı nedeniyle ameliyat olan hastaları, ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan hastaları ve sağlıklı gönüllüleri denge ölçüm sonuçları ve fonksiyonel skorlar açısından karşılaştırdık. Eminentia grubunda 3 kadın ve 19 erkek, ÖÇB grubunda 4 kadın ve 21 erkek, sağlıklı gönüllülerde ise 2 kadın ve 23 erkek olmak üzere toplam 25 hasta seçildi. Her üç grubun da Korebalance® Premiere-22 denge ölçümleri yapıldı. Ayrıca, her üç grubun fonksiyonel skorlamaları yapıldı. Ek olarak ÖÇB grubunun preop-postop denge ve fonksiyonel skorları da karşılaştırıldı. Eminetia kırıkları da ÖÇB rüptüründe olduğu gibi denge açısından sağlıklı kişilere göre daha kötü sonuçları olduğu görüldü. Özellikle tek ayak statik ölçümlerin istatiksel anlamlı olarak daha kötü çıktığı görüldü. Sağlam dizinde cerrahi yapılan diz ile denge açısından aynı seviyede etkilendiği görüldü. ÖÇB'nin denge açısından operasyon öncesine göre daha iyi skorlar olduğu fakat sağlıklı kişilere göre anlamlı derecede kötü olduğu görüldü. Fonksiyonel skorların ise eminentia ve ÖÇB gruplarında kabul edilebilir düzeyde iyi olmakla beraber sağlıklılara göre daha düşük olduğu ayrıca ÖÇB grubunda ameliyat öncesine göre fonksiyonel skorlarda belirgin iyileşme olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the number of eminentia fractures due to sports injuries and car accidents is increasing, and they are becoming as common in adults as in children. These fractures are considered equivalent to ACL ruptures in many respects. In the current literature, it is known that patients with ACL rupture have balance problems after reconstruction, but there is no balance study regarding eminentia fractures. Therefore, we compared patients who underwent surgery due to eminentia fractures, patients who underwent ACL reconstruction, and healthy volunteers in terms of balance measurement results and functional scores. A total of 25 patients were selected, including 3 females and 19 males in the Eminentia group, 4 females and 21 males in the ACL group, and 2 females and 23 males in the healthy volunteers group. Korebalance® Premiere-22 balance measurements were performed for all three groups. In addition, functional scoring was performed for all three groups. In addition, preoperative-postoperative balance and functional scores of the ACL group were compared. It was observed that eminentia fractures, like ACL ruptures, had worse results in terms of balance compared to healthy individuals. Especially single-leg static measurements were found to be statistically significantly worse. İt was observed that the surgical knee with intact ACL was affected at the same level as the knee with eminentia fracture in terms of balance. It was found that the ACL had better scores in terms of balance compared to before the operation, but significantly worse compared to healthy individuals. Functional scores were acceptable in both the Eminentia and ACL groups, but were lower compared to healthy individuals. Additionally, there was a significant improvement in functional scores in the ACL group before and after surgery.