Yenilenebilir enerjiye yönelik teşvik politikalarının elektrik üretimine etkisi: Uygulamalı bir analiz
The effect of incentive policies for renewable energy on electricity production: An applied analysis
  1. Tez No: 801044
  2. Yazar: HASRET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanayileşme ve beraberinde oluşan hızlı kentleşmeyle meydana gelen enerji ihtiyacındaki artış öncelikli olarak fosil kaynaklarla giderilmektedir. Fosil kaynak kullanımındaki bu artış günümüzde ciddi boyutlara ulaşan çevre kirliliğine ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden olmaktadır. Öte yandan fosil kaynakların yakın gelecekte muhtemelen tükenecek olması enerji arz güvenliğini tehdit etmektedir. Birçok devlet, gerek gezegenin geleceğini tehdit eden iklim değişikliğiyle mücadele etmek için gerekse enerji arz güvenliğini sağlamak için kademeli olarak yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya yönelmiştir. Bu devletler, yenilenebilir enerji üretimini artırmak üzere düzenleyici politikalar ve mali teşvik politikaları uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik teşvik politikalarının, yenilenebilir enerji üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, yenilenebilir enerji potansiyelinin yüksekliğine ve uygulanan teşvik politikalarının yoğunluğuna göre seçilen ülkeler üzerinden teşvik politikalarının geçmişten günümüze uygulama süreci incelenmiştir. Çalışmanın ampirik kısmında, yenilenebilir enerji ile yenilenebilir enerjiye uygulanan teşvik politikaları arasındaki ilişki panel veri yardımıyla analiz edilmiştir. Ampirik analiz, seçilen 16 ülkeye ait 1995-2020 dönemindeki yıllık verilerden sabit etkiler modeli oluşturularak yapılmıştır. Çalışmada, yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik enerjisi bağımlı değişken olarak kullanılırken, tarife garantisi, kota yükümlülüğü, ihale yöntemi ve vergisel teşvikler bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Yapılan ampirik analize göre sayılan teşvik politikalarının her biri ile yenilenebilir enerji arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yani, sayılan teşvik politikalarından herhangi birindeki bir artış yenilenebilir enerji üretiminin artmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in the energy need, resulting from industrialization and rapid urbanization, is primarily met with fossil resources. This increase in the use of fossil resources causes environmental pollution, which has reached serious dimensions today. and therefore, climate change. On the other hand, the probable depletion of fossil resources in the near future threatens energy supply security. Many states have gradually turned to using renewable energy sources both to combat climate change that threatens the future of the planet and to ensure energy supply security. These states implement regulatory and fiscal incentive policies to increase renewable energy production. The aim of this study is to investigate the effect of incentive policies for renewable energy sources on renewable energy. In this study, the implementation process of incentive policies from the past to the present has been analyzed over the countries selected according to the high renewable energy potential and their willingness to implement incentive policies. In the empirical part of the study, the relationship between renewable energy and incentive policies for renewable energy sources was analyzed using panel data. The empirical analysis was conducted by creating a fixed effects model from the annual data of the selected 16 countries for the 1995-2020 period. In the study, electricity produced from renewable energy is used as the dependent variable, while, feed-in tariff, quota obligation, tendering and tax incentives are used as independent variables. According to the empirical analysis, a positive and significant relationship was found between each of the incentive policies listed and renewable energy. In other words, an increase in any of the incentive policies mentioned, will increase renewable energy production.