Tıp fakültesi öğrencilerindeki algılanan stresle problem çözme becerisi arasındaki ilişki
The relationship between perceived stress and problem solving skills in medical school students
- Tez No: 801046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı tıp fakültesi öğrencilerinde algılanan stresin problem çözme becerisi üzerine etkisinin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Buxaraştırma 27.02.2023-15.03.2023 tarihleri arasında yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp fakültesi öğrencileri arasında çalışmayı kabul edenler ile yapılan kesitsel, tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Bu araştırmaya 339 kişi katılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini içeren tanıtıcı bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) uygulandı. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 24.0 kullanılarak gerçekleştirilmiş olup istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). SONUÇ: Yapılan çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde algılanan stres ile problem çözme becerisi arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ancak birçok etmen algılanan stres ve problem çözme becerisini etkilemektedir. Tıp Fakültesi öğrencilerinin stres düzeylerini azaltmaya ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to examine the effect of perceived stress on problem solving skills in medical school students. MATERIALS AND METHODS: This research was carried out between 27.02.2023 and 15.03.2023. It is a cross-sectional, descriptive survey study conducted with those who accepted to work among medical faculty students at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. 339 people participated in this research. An introductory information form including the socio-demographic characteristics of the participants, the Perceived Stress Scale (PSS) and the Problem Solving Inventory (PSI) were applied. All statistical analyzes were performed using IBM SPSS version 24.0 and statistical significance was accepted as p0.05). CONCLUSIONS: In the study, no significant relationship was found between perceived stress and problem solving skills in medical faculty students. However, many factors affect perceived stress and problem solving skills. It is necessary to carry out studies to reduce the stress levels of the students of the Faculty of Medicine and to improve their problem-solving skills.