Tıp fakültesi öğrencilerinde algılanan sosyal destek, tükenmişlik ve psikolojik sıkıntı durumlarının incelenmesi
Examination of perceived social support, burnout and psychological distress in medical faculty students
  1. Tez No: 674363
  2. Yazar: TUĞÇE DARTILMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tıp öğrencileri arasında kendiliğinden bildirilen psikolojik stres ve tükenmişlik prevalanslarının genel popülasyona kıyasla yüksek olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin algılanan sosyal destek, tükenmişlik ve psikolojik sıkıntı düzeylerinin ne boyutta olduğunu, birbirleri ile ve diğer bazı faktörlerle ilişkilerini incelemek amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde Nisan-Haziran 2019 tarihleri arasında öğrenim görmekte olan öğrencilerde yapılmıştır (cevaplılık oranı %81.3). Çalışmada araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulmuş sorular, Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (K10-PSÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu'ndan (MTE-ÖF) oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik onay ve idari izinler yazılı olarak alınmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21.87±2.35, %53.8'i kadın, %99.2'si bekârdır. Katılımcıların %91.5'i kendisini yıpranmış hissetmekte, %60.1'i uyku düzensizliği yaşamaktadır. Öğrencilerin %83.0'ünde psikolojik sıkıntı görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the self-reported prevalence of psychological stress and burnout among medical students is higher compared to the general population. In this study, it was aimed to examine the extent of perceived social support, burnout and psychological distress levels of Firat University Faculty of Medicine students and their relations with each other and some other factors. This cross-sectional study was conducted with students studying at Firat University Faculty of Medicine between April and June 2019 (response rate 81.3%). In the study, the questionnaire form consisting of questions formed by the researcher by scanning the literature, Psychological Distress Scale (K10-PSS), Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) and Maslach Burnout Inventory-Student Form (MBI-SS) were used. The data obtained were evaluated using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests and Spearman correlation analysis. Ethical approval and administrative permissions were obtained in writing to conduct the study. The average age of the students is 21.87±2.35, 53.8% of them are female, 99.2% of them are single. 91.5% of the participants feel worn out, 60.1% experience sleep disorders. Psychological distress was found in 83.0% of the students.