Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin Karadeniz politikasına Rusya'nın bakışı
Russia's perspective on Turkey's Black Sea policy in the post Cold War era
- Tez No: 801069
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Uluslararası ilişkilerin mevcut aşaması; dinamik gelişmeler, uluslararası süreçlere katılan kilit devletlerin rolünün dönüşümü ve sadece ekonomik değil aynı zamanda askeri-politik alanlarda da güç dengesinin yeniden dağıtılması ile ayırt edilmektedir. Uluslararası ilişkilerde önemli sayıda aktörün siyasi arenada devam eden süreçlerinin gelişimini belirleyeceği çok merkezli bir dünya sistemine geçiş vardır. Yeni çok merkezli uluslararası sistemde bunlardan birisi Karadeniz Bölgesi'dir. Karadeniz Bölgesi'nin yanı sıra söz konusu uluslararası sistemde belirli bölgelerin de önemi artmaktadır. Karadeniz Bölgesi (batı ve doğuyu, kuzey ve güneyi birbirine bağlayan ana yolların geçtiği) hem bölgesel hem de küresel ölçekte giderek daha fazla önem kazanmaya devam etmektedir. Sovyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasından sonra Karadeniz Bölgesi'nde hem bölgenin kendisini hem de Rusya'nın (SSCB'nin halefi olarak) ve bölgedeki diğer ülkelerin ulusal güvenliğini etkileyen önemli siyasi dönüşümler yaşanmaktadır. Günümüzde de uluslararası ilişkilerde kendi rollerini güçlendirme iddiasında olan bölgesel aktörlerin etkisinde bir artış söz konusudur. Türkiye, çeşitli düzeylerde bir yakınlaşma politikası izleyerek yeni Karadeniz devletleriyle aktif olarak iş birliği yapmaya başlamıştır. Bu politikanın tutarlı ve sert bir şekilde uygulanması, küresel ve bölgesel aktör olan Rusya ile bazı çatışmalara yol açabilmekte bu da Karadeniz Bölgesi'nde gerginliğin tırmanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın konusu; Rusya'nın, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki politikasına ilişkin vizyonudur. Tezin temel amacı Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki politikasının Rusya'da nasıl algılandığını araştırmaktır. Bu yaklaşım, Karadeniz Bölgesi'nde bölgesel güvenlik açısından verimli işbirliği ve etkileşim beklentilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current stage of international relations is characterized by a dynamic development. The role of key participating States in international processes is being transformed and the balance of power has been redistributing not only in an economic but also in a military –political spheres. There is a transition to polycentric world system, in which considerable number of actors in international relations will determine the development of ongoing processes on the political arena. In the new polycentric international system, the importance of single regions, one of which is the Black Sea region. The Black Sea region (through which the main routes connecting east and west, north and south run), is becoming increasingly important, both regionally and globally. Since the collapse of the Soviet Union, the Black Sea region has undergone significant political transformations, affecting both the region itself and the national security of Russia (as the heir to the USSR) and other countries in the region. Currently, there is a growing influence of regional actors, which are increasingly claiming to strengthen their own role in international relations. Turkey is positioning itself as a foreign policy reformer and an active actor in transforming the system of international relations, which certainly affects the key actors in contemporary international relations. Consistent and rigid implementation of this policy may lead to certain conflictual tensions with a global and regional actor, Russia, which will lead to an escalation of tensions in the Black Sea region. The subject of this study is Russia's vision of Turkish policy in the Black Sea region. The aim of the thesis is to investigate how the policy of the Republic of Turkey in the Black Sea region is conceived in Russia. This approach aims to contribute to a better understanding of the prospects for fruitful co-operation and interaction in the Black Sea Region from a regional security perspective.