Okul müdürlerinin yetkilerini kullanırken karşılaştıkları sorunlar
Problems faced by school directors vhile using their authority
  1. Tez No: 801114
  2. Yazar: SUAT BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin yetkilerini kullanırken karşılaştıkları sorunları belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi ile desenlenmiştir. Çalışmanın çalışma grubunu Ankara ili merkez ilçelerde resmi okullarda görevli 188 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada“ Okul Müdürlerinin Yetkilerini Kullanırken Karşılaştıkları Sorunlar”ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan verilerin çözümünde standart sapma değerleri hesaplanmış, araştırmaya katılan okul müdürlerinin görüşlerinin problemin tüm alt boyutlarında farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve t-Testi kullanılmıştır. Farklılığın kaynağını bulmak için ise Tukey-B (Post Hoc) çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları gruplar arasında ilkokul müdürlerinin okul işletmesi, personel işletmesi ve yetki devri durumlarında sorunlar yaşadığını eğitim türü ve personel sayısı değişkenleri bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını, kıdem yılı açısından görev yılı 1ile 10 yıl arası olanların diğer gruplara göre eğitim-öğretim ve yetki devri alt boyutlarında sorunlarla karşılaştıklarını, yüksek lisans veya doktora yapan yöneticilerin yapmayan yöneticilere göre daha az problemlerle karşılaştıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the problems that school principals face while using their authority. The research was designed with the relational survey method, one of the quantitative research methods. The study group of the study consists of 188 school principalsworking in public schools in the central districts of Ankara. The scale of“Problems Encountered by School Principals Using Their Authority”was used in the research. Standard deviation values were calculated in the solution of the data collected from the participants, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and t-Test were used to determine whether the opinions of the school principals' participating in the research differed in all sub-dimensions of the problem. Tukey-B (Post Hoc) multiple comparison test was used to find the source of the difference. The results of the research show that primary school principals have problems in school management, personnel management and delegation of authority among the groups, there is no significant difference between the groups in terms of education type and number of personnel, and those with 1 to 10 years of service in terms of seniority, education-training and transfer of authority compared to other groups. It has been shown that they encounter problems in the sub-dimensions, and that managers who do master's or doctorate have fewer problems than managers who do not.