Dijital pazarlamanın z kuşağı satın alma davranışı üzerine etkisi: Giresun ilinde bir uygulama
The effect of digital marketing on purchase behavior of z generation: An application in Giresun
- Tez No: 801115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DENİZ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi dijital çağın başlamasına etki etmiş ve beraberinde birçok değişimin yaşanmasını sağlamıştır. İnternet tabanlı teknolojiler ve gelişmeler kendini pazarlama alanında da göstererek dijital pazarlama yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dijital çağa denk gelen Z kuşağı, her kuşak gibi içinde yaşadığı dönemden etkilenmektedir ve bu nedenle teknolojik araçları etkin şekilde kullanabilen bir kuşak olma özelliği taşımaktadır. Bu özellikler, henüz tüketici olarak çok yeni olan bu kuşağın satın alma davranışlarına da etki etmekte ve kendisinden önceki kuşağın tüketici profilinden farklılık göstermesine yol açmaktadır. Z kuşağıyla ve teknolojiyle gelen değişimlerin farkında olan firmalar, dijital pazarlamaya ve bu kuşağa yönelik stratejiler oluşturmaya başlamıştır. Buradan hareketle çalışmanın amacı, Z kuşağı tüketicilerinin davranışları üzerinde dijital pazarlama faaliyetlerinin etkisini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has affected the beginning of the digital age and has led to many changes. Internet-based technologies and developments have also shown themselves in the field of marketing, leading to the emergence of digital marketing methods. Generation Z, which coincides with the digital age, is affected by the period in which it lives, like every generation. For this reason, it has the feature of being the generation that can use technological tools effectively. These features also affect the purchasing behavior of this generation, which is very new as a consumer, and cause it to differ from the consumer profile of the previous generation. Companies that are aware of the changes that come with the Z generation and technology have started to create strategies for digital marketing and Z generation. From this point of view, the aim of the study is to determine the effect of digital marketing activities on the purchasing behavior of generation Z consumers.