İlköğretim okul müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarına ilişkin davranışları gösterme düzeyleri
Scale for determining the level of school principals concerning their performances in accordance with the task descriptions mentioned in the related regulations
  1. Tez No: 189823
  2. Yazar: GÜNAY YAKUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAMIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim okulu öğretmenlerinin, kendi okul müdürlerininmevzuattaki görev tanımlarındaki davranışları gösterme düzeylerine ilişkin görüşlerininneler olduğunu saptayıp, bu görüşler öğretmenlerin bireysel özelliklerine göre anlamlıfarklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini 2004-2005 öğretim yılında zmir kent merkezinde bulunan 366resmi ilköğretim okulu ve bu okullarda bulunan 12060 öğretmen ve örneklemini 36 okuldan603 öğretmen oluşturmuşturÖlçekten elde edilen verilerin yararlanılmasında SPSS 11.0 istatistik programındanyararlanılmıştır.Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular şunlardır. 1. lköğretim okulu müdürlerininmevzuattaki görev tanımlarına ilişkin davranışlardan az düzeyde gösterdikleri; 1) Görevinyapılmadığı durumlarda kanuni yetkilerini kullanması ve 2) Görevini başarı ile yürütenleriödüllendirerek motive etmesi olarak saptanmıştır.2. lköğretim okulu müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarına ilişkin davranışlardanorta düzeyde bulunanlar: 1) Eğitim ve öğretim etkinliklerini planlarken çevre imkan veihtiyaçlarını göz önünde bulundurması, 2) Okulda ki bütün çalışmaları öğretim yılıbaşlamadan önce planlama ve düzenlemesi, 3) Okul müdürleri okulun dış öğeleri (okulkoruma derneği, okul aile birliği, vb.) ile iş birliği içinde çalışması 4) ç öğeleri (personel,öğretmen, öğrenci, yardımcı personel ve diğer personel) ile iş birliği ne önem vermesi; 5)Okuldaki bütün çalışmaları ilgililerle işbirliği yaparak planlaması ve düzenlemesi 6) Personelarasında işbirliğinin kurulmasını sağlaması, 7) Demokratik kurallara uygun davranması 8)Okulda ekip çalışması ruhunu yerleşmesini sağlayıcı önlemleri almaya çalışması, 9)Personelin görev ve sorumluluk alanlarında gerekli iş bölümünü yapması, 10) Yapılan işbölümü çerçevesinde okuldaki iş ve işlemleri sağlıklı yürütülmesi için gerekli eşgüdümüsağlamaları 11) şlerin daha hızlı yürütülmesi için astlarına yetki devri yapması bulunmuştur.3. lköğretim okulu müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarına ilişkin davranışlardançok düzeyde bulunanlar: 1) Öğrencilere istendik davranışları kazandırıcı ve disiplin olaylarınıönleyici her türlü önlemi alması, 2) Ders dışı eğitici, sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenli veetkili bir şekilde yürütülmesini sağlaması, 3) Öğretmenlerin (laboratuar, kütüphane ve sporsalonları vb.) gibi sosyal tesisleri eşgüdümlenmiş bir şekilde kullanmaları için gerekliönlemleri alması, 4) Sınıf, zümre vb. öğretmenler kurullarını gerektiğinde toplantıyaçağırmaları, 5) Sınıf, zümre vb. öğretmenler kurullarında alınan kararları uygulamayakoymasını 6) Okulun mali kaynaklarının savurganlık edilmeden yerinde harcanmasıkonusunda yeterince özeni, 7) Çağın ve çevrenin gelişen ve değişen eğitim ihtiyaçlarına cevapverecek şekilde kaliteli eğitim ortamlarının oluşturulmasını sağlaması, 8) Okulun sahipolduğu teknolojiyi zenginleştirmesi, 9) Okul, bina ve tesislerinin güvenliği için gerekenönlemleri alması, ders araç gerecinin bakımı, temizliği ve düzeni için gerekli tedbirleri almasıokulun çevre imkanlarından eğitim amaçlı yararlanmasını saptanırken; 1) Okulunimkanlarından çevrenin yararlanması yeterince çaba göstermesi ve 2) Okulun bulunduğubölgenin bilim ve kültür merkezi haline gelmesini sağlaması ise orta düzeydedavranabildikleri saptanmıştır.4.Okul müdürlerinin mevzuattaki görev tanımlarına ilişkin davranışları göstermedüzeylerine ilişkin hiç ve tam düzeyinde bir görev algı puanına rastlanmazken; genel olarakgörev tanımlarına ilişkin davranışları gösterme orta düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerinbireysel özelliklere göre de gruplar arasında anlamlı farklılıklar saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was sought to determine the views of the teachers about thelevel of performances of the primary school directors in accordance with the taskdescriptions mentioned in the related regulations, and whether such considerationsdisplayed meaningful differences with respect to the individual characteristics of theteachers.The study was carried out in 2004-2005 education term, covering 12060teachers employed in 366 state schools located in the old metropolitan townships ofIzmir province, and the sampling was applied to 603 teachers from 36 schools. Thedata required for this study was obtained from the ?Scale for determining the level ofSchool Directors concerning their performances according to the related regulations?consisting 40 questions developed by the researchers. SPSS statistics program wasapplied for using the data obtained from the scale. The variants were categorized intotwo groups, the t-test was applied by using the independent variants such as gender,teaching classes, previous management experiences, participation in any educationalmanagement courses or in-service training programs in order to settle the related sub-problems. The f-test including more than two the comparative groups was applied byusing independent variants such as total length of service, service time in the lastschool and the school of graduation in order to settle other sub-problems.The findings obtained in the study were as follows:1. The primary school directors who displayed lower performance accordingto the task descriptions mentioned in the related regulations: a) applying legalobligation for the staff who did not fulfill their duties, and b) rewarding thesuccessful staff for motivation.2. The primary school directors who displayed average performanceaccording to the task descriptions mentioned in the related regulations. a) consideringenvironmental conditions and tools and materials while planning the educationalactivities; b) Planning the overall educational activities before starting the semester;c) working in collaboration with the external entities such as School SupportersCommittee and Parents Union; d) working in collaboration with the internal entitiessuch as staff, teachers, students, assistants, and other staff; e) planning all educationalactivities in collaboration with the internal and external entities; f) establishingcooperation between the related staff; g) complying with the democratic rules andcustoms; h) taking required measures to establish team work in the school; i) takingrequired action to determine tasks and responsibilities of the school staff; j)establishing required coordination in order to perform the works and operations,vigorously, with respect to the determined tasks and responsibilities; k) assigningpower and authority to the assignees in order to carry out the works rapidly;3. The primary school directors who displayed higher performance accordingto the task descriptions mentioned in the related regulations: a) taking requiredmeasures to prevent non-disciplined events, and let the students acquire desiredattitudes; b) allowing regular and efficient performance in the educational, social andcultural activities in addition to the courses; c) taking required measures to allow theteachers use the school units (such as laboratories, library, sports center, socialfacilities, etc.) in a good coordination; d) calling for meetings of the relatedcommittees such as class and branch teachers? committees; e) practicing thedecisions taken by the class and branch teachers? committees; f) paying attention tospend the financial sources of the school without extravagancy; g) constitutingqualified educational facilities that may respond the developing and changingeducational requirements of the time and the environment; h) enriching the currenttechnological structure of the school; i) taking required measures for the security ofthe school building and supplementary facilities; maintenance and cleanliness of theclassroom tools and equipment; and developing the environmental factors such as; 1)seeking to benefit from the environmental resources more efficiently; 2) convertingthe school?s location area into a scientific and cultural center.4. In the study, there were no ?completely? and ?none? scores in the taskscores of the school directors concerning their task descriptions according to therelated regulations. The level of performances of the school directors displayed?average? score in general. No meaningful differences were determined among theteacher groups according to the individual characteristics.