Türkiye'de madde bağımlılığı alanında belediyelerin faaliyetleri ve diğer kurumlar ile ilişkileri: Van ili örneği
Activities of municipalities in the field of substance addiction in Turkey and their relations with other institutions: The example of Van province
  1. Tez No: 801145
  2. Yazar: KÜBRA NACAR UNUTMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Madde bağımlılığı küresel ve tarihsel olarak tarihin her döneminde varlığını sürdüren önemli sorunlardan biridir. Bu sorun Türkiye'de her geçen gün büyüme gösterdiği için sorunun önlenmesine yönelik çalışmaları da zorlaştırmaktadır. Madde bağımlılığını önleme amaçlı atılan ilk ve önemli adımların başında; madde bağımlılığı hakkında bilinçlendirme, eğitim seminerleri ve toplantıları gibi faaliyetler gerçekleştirilmekte olup, madde bağımlılığı alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluş dâhilinde STK'lar da yer almaktadır. Türkiye'de madde bağımlılığı için yapılan faaliyetlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sosyal belediyecilikle birlikte bu bağlamda belediyeler de, madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında önemli rol oynamaktadır. Bağımlılık üzerine özellikle büyükşehir belediyeleri toplum, çevre, bireyler ve aileler için bilinçli düşünce yapısı ve farkındalık oluşturmak için çeşitli seminerler, faaliyetler ve toplantılar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmanın amacı, madde bağımlılığı konusunda Van ilindeki belediyeler ve iş birliği içinde olduğu kurum kuruluşlar tarafından verilen hizmetlerin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Madde bağımlısı bireyler için sosyal rehabilitasyon süreci öncesi ve sonrasında büyükşehir belediyesinin ve ilgili kuruluşların birlikte yürütmüş olduğu çalışmalar değerlendirilmiştir. Madde bağımlılığı ve doğurduğu sonuçlar insan sağlığı dışında çevreyi ve bağımlı bireylerin yakınlarını da büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Bu doğrultuda Van ilindeki belediyeler AMATEM (Alkol Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi), YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi), ÇEMATEM (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi), ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte faaliyetler yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Substance abuse is one of the important problems that exist globally and historically in every period of history. This problem is growing day by day in Turkey and its prevention is becoming more and more complex. In addition to Non- Governmental Organizations within the institutions and organizations operating in the field of substance addiction, activities such as raising awareness about substance addiction, training seminars and meetings are among the most important steps taken to prevent substance addiction. The number of activities for substance abuse in Turkey is increasing day by day. In this context, together with social municipality, municipalities also played an important role in the fight against substance addiction. On addiction, especially metropolitan municipalities organize various seminars, activities and meetings to create a conscious mindset and awareness for the society, environment, individuals and families. The aim of this study is to examine and evaluate the services provided by the local governments in Van and the institutions and organizations with which it is in cooperation with regard to substance addiction. The studies carried out jointly by the metropolitan municipality and related institutions before and after the social rehabilitation process for substance addicted individuals were evaluated. Substance abuse and its consequences affect not only human health, but also the environment and the relatives of addicted individuals negatively. In this direction, local governments in Van carry out activities together with AMATEM, YEDAM, CEMATEM, and Provincial Health Directorate.