EN-GJS-400-15 sünek dökme demirde farklı tür aşılayıcıların mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of different types of inoculants on microstructural and mechanical properties of EN-GJS-400-15 ductile cast iron
  1. Tez No: 801149
  2. Yazar: SAMET ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küresel grafitli dökme demir esaslı malzemelerin ekonomik ve rekabetçi mekanik özelliklere sahip olması, bu malzemelerin hem çeliklere alternatif bir malzeme olmasına hem de endüstriyel platformlarda geniş bir kullanım alanı bulmasına katkı vermektedir. Rekabetçi özelliklerin ortaya çıkmasında ergiyik metal hazırlama, magnezyum tretmanı ile küreselleştirme, döküm ve katılaşma süreci belirleyici unsurlardır. Bu çalışmada, EN-GJS-400 malzemesinin üretimine yönelik lantan, bizmut, zirkon-mangan, aluminyum ve antimon esaslı aşılayıcılar kullanılmış ve tretman işlemini takiben pota ve geç aşılama yapılarak malzemenin kristalizasyonu izlenmiştir. Ellingham diyagramı kullanılmış ve aşılayıcıların oksijene olan afiniteleri dikkate alınarak aşılayıcı malzeme seçimi gerçekleştirilmiştir. Kristalizayonun incelenmesi termal analiz eğrileri ile gerçekleştirilmiş olup, elde edilen termal eğriler üzerinde kritik faz değişimleri ve çekinti eğilimi de irdelenmiştir. Çalışma kapsamında her bir aşılayıcının nihai katılaşma yapısında bulunan grafit nodülleri üzerine etkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic and competitive mechanical properties of spheroidal graphite cast iron-based materials contribute to the fact that these materials are an alternative material to steel and find a wide area of use in industrial platforms. The molten metal preparation, spheroidization with magnesium treatment, casting and solidification processes are decisive factors in the emergence of competitive properties. In this study, lanthanum, bismuth, zirconium-manganese, aluminum and antimony-based inoculants were used for the production of EN-GJS-400-15 material and the crystallization of the material was monitored by making crucible and stream inoculation following the treatment process. Ellingham diagram was used, and inoculant material selection was carried out considering the oxygen affinity of the inoculants. Examination of crystallization was carried out with thermal analysis curves, critical phase changes and shrinkage tendency were also examined on the thermal curves obtained. Within the scope of the study, the effect of each inoculant on the graphite nodules in the final solidification structure was also investigated.