An exploration of maternal efficacy: The predictive power of childhood traumas, cognitive flexibility, and attachment
'0-6 yaş arası çocuğu olan annelerin ebeveynlik öz yeterlilik algılarının yordayıcısı olarak çocukluk çağı travması, bağlanma biçimleri ve bilişsel düzeyleri'
- Tez No: 801187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, annelerin özyetkinlik düzeylerinin çocukluk çağı travmaları, bağlanma ve bilişsel esneklik düzeyleriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya, 0-6 yaş çocuk sahibi olan 386 anne katılmıştır. Katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği”,“Ebeveyn Özyetkinlik Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-I”ve“Bilişsel Esneklik Ölçeği”uygulanmıştır. Annelerin özyetkinlik düzeyleri ile çocukluk çağı travmaları, bağlanma ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Özyetkinlik düzeylerinin yordayıcılarını tespit etmek için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcıların yaş, çalışma durumu, çocuk sayısı ve ailedeki kişi sayısı değişkenlerine göre özyetkinlik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Verilere ait tanımlayı bulgular ve yapılan Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc testlerinden Tukey analizi, Pearson Çarpım Moment Korelasyonu ve Hiyerarşik Regresyon Analizi sonuçları tablolarla gösterilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, annelerin özyetkinlik puanları çocukluk çağı travmaları ve güvensiz bağlanma stilleri ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, annelerin özyetkinlik puanları bilişsel esneklik ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur. Özyetkinlik puanlarının yordayıcıları incelendiğinde, annelerin özyetkinlik puanlarını en güçlü yordayan değişkenin bilişsel esneklik olduğu saptanmıştır. Annelerin bilişsel esneklik puanlarının yüksek oluşu özyetkinlik puanlarının yüksek oluşuna anlamlı düzeyde etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mothers' self-efficacy levels and childhood traumas, attachment, and cognitive flexibility levels was investigated. 386 mothers with children aged 0-6 participated in the study.“Personal Information Form”,“Childhood Trauma Questionnaire”,“Parental Self-Efficacy Scale”,“Experiences in Close Relationships Questionnaire-I”and“Cognitive Flexibility Scale”were applied to the participants. Pearson Correlation was applied to examine the relationship between mothers' self-efficacy levels and childhood traumas, attachment, and cognitive flexibility levels. Hierarchical regression analysis was applied to determine the predictors of self-efficacy levels. In addition, the self-efficacy levels of the participants were compared according to the variables of age, employment status, number of children, and number of people in the family. The descriptive findings of the data and the Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey analysis of post-Hoc tests, Pearson Product Moment Correlation, and Hierarchical Regression Analysis results are shown in tables. Based on the findings, mothers' self-efficacy scores were negatively and significantly related to childhood traumas and insecure attachment styles. In addition, mothers' self-efficacy scores were found to be positively and significantly related to cognitive flexibility. When the predictors of self-efficacy scores were examined, it was found that the most powerful predictor of mothers' self-efficacy scores was cognitive flexibility. High cognitive flexibility scores of mothers have a significant effect on higher self-efficacy scores.