Erken çocukluk döneminde ebeveynlerin erken okuryazarlık uygulamarına yönelik görüş ve farkındalıkları
Views and awareness of parents literacy practices in early childhood
- Tez No: 801186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde özel ya da devlet olmak üzere herhangi bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 36-72 aylık çocukları olan, okuryazar ve İstanbul'da ikamet eden evli 10 anne ve 10 babanın (n=20) 'Amaçlı Örnekleme' yöntemlerinden 'Ölçüt Örnekleme' ile seçilmesi doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma için uzman görüşü alınarak geliştirilen“Erken Çocukluk Döneminde Ebeveynlerin Erken Okuryazarlık Uygulamalarına Yönelik Görüşleri”başlıklı yarı yapılandırılmış görüşme formu sorularına, 'Ebeveyn Demografik Bilgi Formu' anketi sorularına ve 'Çocukların Erken Okuryazarlık Ortamları Bilgi Formu' anketi sorularına verilen cevaplardan elde edilen verilerle; ebeveynlerin 'erken okuryazarlık' ve 'erken okuryazarlık becerileri' kavramlarını nasıl tanımlamadıkları, erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesinin önemi hakkındaki düşünceleri, erken okuryazarlık becerilerinin desteklenmesi adına ev içinde ve ev dışında neler yaptıkları ve çocuklarının bu çalışmalara karşı motivasyonlarını nasıl yorumladıkları, erken okur yazarlık becerilerinin desteklenmesinde ebeveynlerin kendi yeterlilik düzeyleri ve eşleri arasındaki iş birlikleri hakkındaki görüşleri ve bu konuda bir desteğe ihtiyaç duyup duymadıkları, erken okuryazarlık becerilerini destekleyici kitapları seçerken nelere dikkat ettikleri, ebeveynleri okul öncesi eğitimi kurumlarından eve gönderilen erken okuryazarlık becerilerini destekleyici aile katılımı etkinlikleri hakkındaki görüşleri ile COVID-19'un çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerindeki etkileri hakkında neler düşündükleri irdelenmiştir. Bu araştırma neticesinde erken çocukluk dönemindeki ebeveynlerin erken okuryazarlık uygulamalarına yönelik görüş ve farkındalıkları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out by selecting 36-72 month old children attending any pre-school institution, whether private or state, in İstanbul in the 2021-2022 academic year, with 'Criterion Sampling' from the 'Purposeful Sampling' methods of 10 married mothers and 10 fathers (n=20) who are literate and residing in İstanbul. Answers were given to the semi-structured interview form questions titled“Parents' Views on Early Literacy Practices in Early Childhood”developed for the research and prepared by taking expert opinion, 'Parent Demographic Information Form' questions and 'Children's Early Literacy Environments Information Form' questions, and by examining the views of mothers and fathers on early literacy practices in early childhood and by examining the views of mothers and fathers on 'early literacy' and how they define the concepts of 'early literacy skills', their thoughts on the importance of supporting early literacy skills, what they do inside and outside the home to support early literacy skills and how they interpret their children's motivation for these studies, their views on their own level of competence and the level of cooperation between their spouses in supporting early literacy skills, and a whether they need support, what they pay attention to when choosing books that support early literacy skills, their views on family engagement activities that support early literacy skills, and what they think about the effects of the pandemic (COVID-19) on children's early literacy skills were examined.