Ömer b. Mustafa'nın Risâle fi'l-Kır'âa isimli eseri (İnceleme-metin)
The work of Omer b. Mustafa titled Risâle fi'l-Kir'âa (Review text)
- Tez No: 801240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in doğru okunabilmesi ve yazıya geçirilmesi ile ilgili geçmişte ve günümüzde hacimli ve muhtasar birçok çalışma kaleme alınmıştır. Ömer b. Mustafa'nın yazmış olduğu Risâle fi'l-Kırâa adlı eserde bu kapsamda yapılan önemli teliflerden biridir. Bu çalışmada, Ömer b. Mustafa'nın Risâle fi'l-Kırâa adlı eserinin kırâat alanında öncü bir konumda bulunması nedeniyle, mevcut literatürden farklı bir perspektif sunması ve bu alana ilgi duyan araştırmacılar için örnek teşkil etmesi amacıyla yapılmıştır. Söz konusu tez, kırâat çalışmalarına katkıda bulunmayı ve literatürdeki boşlukları doldurmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, giriş, üç ana ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümü, tezin konusunu, amacını, kapsamını, önemini ve özgün değerini, kullanılan yöntemleri ve araştırma kaynaklarını içermektedir. Birinci bölümde, müellifin hayatı, eğitimi, ilmi kişiliği, hocası, şeyhi, eserleri ve çağdaşları ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde Resm-i Osmânî, tecvîd ve kırâat ile alakalı konulara temas edilmiş, klasik ve günümüz tecvîd kaynaklarıyla karşılaştırılarak eserin incelenmesi yapılmıştır. Tezin üçüncü kısmı, eserin transkripsiyonlu metnini içermektedir. Sonuç kısmında ise eserin gerek içerdiği bilgiler gerekse bu verilerin ele alınış şekli açısından özgün bir yapıya sahip olduğuna dair tespitlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many voluminous and concise works have been written in the past and present about the correct reading and transcription of the Qur'ân al-kerîm. 'Umar b. Mustafa's Risāla fi'l-Kırāa is one of the important works written in this context. In this study, since 'Umar b. Mustafa's Risāla fi'l-Kırāa is a pioneering work in the field of qiraat, it is intended to offer a different perspective from the existing literature and to serve as an example for researchers interested in this field. This thesis aims to contribute to qiraat studies and fill the gaps in the literature. This study consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. The introduction includes the subject, purpose, scope, importance and original value of the thesis, the methods used and the research sources. In the second chapter, information about the author's life, education, scholarly personality, teacher, sheikh, works and contemporaries is presented. In the third chapter, issues related to Resm-i Osmânî, tajwîd and qiraat are touched upon and the work is analyzed by comparing it with classical and contemporary tajwîd sources. The fourth part of the thesis includes the transcribed text of the work. In the conclusion, it is concluded that the work has a unique structure in terms of both the information it contains and the way this data is handled.