Z kuşağı öğrencilerinin endüstri 4.0'ın emek piyasalarına etkisine yönelik algılarının araştırılması: Yalova Üniversitesi örneği
Investigation of the perceptions of generation Z students about the impact of industry 4.0 on labor markets: The case of Yalova University
- Tez No: 801245
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
2011 yılında Almanya'da düzenlenen Hannover fuarında gündeme getirilen Endüstri 4.0 kavramı dijitalleşme üzerine kurulu olup; makinelerin kendi aralarında, tedarikçilerle ve müşterilerle iletişimine olanak sağlayan akıllı üretim adı verilen bir sistem olarak ifade edilmektedir. Bu sistemle üretim süreçlerine esneklik ve verimlilik artarken hata ve maliyetlerde azalma söz konusu olacaktır. Yaşanan dijital devrim ile üretim süreçlerinde, çalışma koşullarında, istihdam yapısında, sosyal güvenlik sisteminin sürdürülmesinde gibi birçok alanda köklü değişimler yaşanacaktır. Teknolojik ilerlemeye bağlı olarak yeni meslekler ortaya çıkacaktır ancak yeni çağın gerektirdiği niteliklere sahip olmayan iş görenler işsizlik riski ile karşı karşıya kalacaklardır. Eğitim kurumları, kamu kurumları ve özel sektör arasında iş birliği yapılarak nitelik düzeyi yüksek çalışanlar yetiştirilmeli ve bu kişilere istihdam alanı yaratacak projeler üretilmelidir. Yapılan akademik çalışma kapsamında dördüncü sanayi devrimi kapsamında ortaya çıkan fırsatlar ve zorluklar ele alınmış olup, geleceğin işgücü olarak tanımlanan Z kuşağı üniversite öğrencilerinin sürece yönelik farkındalık ve hazır bulunuşluk düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of digitalization Industry 4.0 presented in 2011 at the Hannover Fair in Germany is built on; the machines themselves among suppliers and customers, which allows you to communicate with a system called smart production is expressed as. With this system, while increasing flexibility and efficiency in production processes, there will be a reduction in errors and costs. With the digital revolution, there will be fundamental changes in many areas such as production processes, working conditions, employment structure, and maintaining the social security system. New professions will emerge due to technological progress, but those who do not have the qualifications required by the new era will face the risk of unemployment. By cooperating between educational institutions, public institutions and the private sector, employees with a high level of qualification should be trained and projects should be produced to create employment space for these people. Within the scope of the academic study, the opportunities and challenges arising within the scope of the fourth industrial revolution were discussed and the awareness and readiness levels of Generation Z university students, who are defined as the workforce of the future, were examined.