İslami bakış açısıyla insan kaynakları yönetimi
Human resources management with an Islamic perspective
- Tez No: 801244
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) İslami ilke ve kurallar açısından ele alınmıştır. İslami perspektiften yönetim ve İKY konularında farklı dillerde önemli bir yazın olmasına rağmen, Türkçe alan yazında bu konu ihmal edilmiştir. O nedenle bu çalışma konunun Türkçe alan yazında tartışılmasının sağlanması açısından önemlidir. Çalışma İslami perspektiften insan kaynakları yönetimi kavramına açıklık getirmeyi ve İslami yönetim yaklaşımına dayalı bir insan kaynakları yönetimi modeli önermeyi amaçlaması bakımından özgün bir çalışma olma hedefindedir. Bu amaçla çalışmada, İslam'ın temel kaynakları ve Arap dilinde yer alan metinleri incelenmiştir. Çalışma içeriğine bakıldığında sistem teorisinin insan kaynakları yönetiminde kullanımı, insan kaynakları yönetiminin tarihsel gelişimi incelendikten sonra, planlama, eğitim ve geliştirme, kadrolama, seçme ve atama, ücret, ödül yönetimi, performans yönetimi kavramları İKY ve İslami perspektiften İKY ilkelerine göre ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları bağlamında ise İslami bilgi kaynaklarında planlama, ücret, kadrolama başta olmak üzere birçok İKY fonksiyonunda uygulanabilecek olan ilkeler bulunduğu ve bu ilkelere dayalı olarak mevcut İKY yazınına katkı sağlanabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Human Resources Management (HRM) is discussed in terms of Islamic principles and rules. Although there is important literature in different languages on management and HRM from an Islamic perspective, this subject has almost been neglected in the Turkish literature. Therefore, this study is important in terms of ensuring that the subject is discussed in the Turkish literature. The study aims to be an original study in that it aims to clarify the concept of human resources management from an Islamic perspective and to propose a human resources management model based on the Islamic management approach. For this purpose, the main sources of Islam and the texts in the Arabic language were examined by content analysis method. Looking at the content of the study, after examining the use of system theory in human resources management and the historical development of human resources management, the concepts of planning, training and development, staffing, selection and assignment, wage, reward management, and performance management are discussed according to the principles from the classical HRM and Islamic perspective. In the context of the findings of the research, it can be stated that there are principles that can be applied in many HRM functions, especially in planning, wages and staffing in Islamic information resources, and an alternative HRM system can be created based on these principles.