Artırılmış gerçeklik destekli ürün kullanım kılavuzlarının analizi ve deneyime etkisi
Analysis of augmented reality product user manuals and its effect on experience
- Tez No: 801250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstri devrimleri ve getirileriyle birlikte insanoğlu zaman içerisinde devinim ve dönüşüm yaşayarak farklı deneyim alanlarının içine girmek durumunda kalmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte tasarım kavramı ürünlerden deneyimlere transfer olurken bu sistem içerisinde insan kullanıcı olma yolculuğunu başlatmıştır. Gelişen teknolojiyle gerçeklik kavramının deneyimsel açıdan yeniden yorumlanmasıyla beraber sanal gerçeklik teknolojileri ve uzantıları insan-teknoloji etkileşiminde önemli değişimlere alan açmıştır. 20. yüzyılın sonlarına doğru başlayıp günümüze uzanan süreçte sanal gerçeklik teknolojilerinden biri olan artırılmış gerçeklik de Endüstri 4.0 devriminin en önemli teknolojilerinden biri olmuş ve endüstriyel süreçlerin birçok adımında faydalı modellerle kullanıma hazır hale getirilmiştir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi endüstride ürün tasarım süreçlerinden son kullanıcıya kadar olan yolculukta birçok adımda farklı deneyimler sunmaktadır. İnsanın endüstrinin farklı alanlarındaki rollerinin oluşturduğu deneyimler kullanıcı deneyimi disiplini içerisinde metodolojik olarak incelenmeye başlamıştır. Endüstriyel ürün tasarım süreçlerinde ürün kullanıcı arasındaki iletişim açısından en önemli adımlardan birisi olan kullanım kılavuzlarının artırılmış gerçeklik destekli modeliyle kullanıcılarla ürünün kurduğu iletişimin güçlendirilebileceği bir platform oluşturulması amaçlanmaktadır. Basılı kullanım kılavuzlarında yaşanan deneyim ile artırılmış gerçeklik destekli kullanım kılavuzlarındaki deneyim farklılığının kullanıcı açısından oluşturduğu avantajlar ve sınırlılıkların araştırılması gerekmektedir. Kullanıcıların alışılagelmiş grafik / iki boyutlu kullanım kılavuzu deneyimleriyle artırılmış gerçeklik destekli kullanım kılavuzuna adaptasyon süreçleri de göz önüne alınarak farklılaşan deneyimin incelenmesi ve araştırılması amacıyla artırılmış gerçeklik destekli kullanım kılavuzlarının örnekleri incelenerek ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak deneyim açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan tarama kapsamında artırılmış gerçeklik destekli kullanım kılavuzlarının iki boyutlu grafik olanlara kıyasla kullanıcı deneyimi disiplini çerçevesinde avantaj ve dezavantajları değerlendirilerek geleceğe yönelik kullanımında önemli faktörler üzerinde durulmuş ve araştırmanın derinleşmesi gereken noktalarının belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolutions and their benefits, human beings have had to enter into different areas of experience by experiencing movement and transformation over time. While the concept of design has been transferred from products to experiences with technological developments, this system has started the journey of being a human user. With the experiential reinterpretation of the concept of reality with the developing technology, virtual reality technologies and their extensions have opened up significant changes in human-technology interaction. Augmented reality, which is one of the virtual reality technologies in the process that started towards the end of the 20th century and extends to the present, has also become one of the most important technologies of the Industry 4.0 revolution and has been made ready for use with useful models in many steps of industrial processes. Augmented reality technology offers different experiences in many steps in the journey from product design processes to the end user in the industry. The experiences created by the roles of people in different areas of the industry have begun to be methodologically examined within the discipline of user experience. With the augmented reality supported model of the user manuals, which is one of the most important steps in terms of communication between the product and the user in industrial product design processes, it is aimed to create a platform where the communication between the users and the product can be strengthened. It is necessary to investigate the advantages and limitations of the difference in experience in the printed user manuals and the augmented reality supported user manuals for the user. Considering the adaptation process of the users to the augmented reality supported user manual with their conventional graphic / two-dimensional user manual experiences, in order to examine and research the differentiating experience, the examples of the augmented reality supported user manuals were examined and evaluated in terms of experience by using semi-structured interview technique. Within the scope of the scan, the advantages and disadvantages of augmented reality supported user guides compared to two-dimensional graphics ones were evaluated within the framework of user experience discipline, and important factors were emphasized in the future use and it was aimed to determine the points where the research needs to be deepened.