Artificial intelligence - The future of economy and employment
Yapay zeka - Ekonomi ve istihdamın geleceği
  1. Tez No: 801261
  2. Yazar: NABEEL QADDURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM YALKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapay zeka ve bilgi teknolojilerinden biri olarak kabul edilir. 20. yüzyılda meydana gelen başlıca olaylar ve etkileri insan ırkını geçmişten günümüze aktaran en önemli etkenlerden biri ortaya çıkmasının başlangıcıdır. Çünkü yaşam biçiminin değişmesine neden oldu. Çağlar boyunca bilinen güvenilirlik yöntemlerini değiştirerek makineler insanların yerini aldı. Konu olan olay daha eski ya da başlangıcı 200 yıllık bir zaman dilimi olarak tahmin edilebilir. Önce“mekanizasyon”olarak bilinen gerçek otomasyon çağı başladı. Ancak, bu sanayi devriminin diğer devrimlerden farklı olmasının nedeni nedir? Öncesinde mi gerçekleşti? Ve bu devrimin ana etkileri nelerdir? Beş ana eksende incelenen bu araştırma, yapay zekanın nasıl şekilledi? Gelecekte hangi seviyelere ulaşabilir? Etkileri nelerdir? Bu devrim ekonomi ve eşitsizlik üzerine mi? İstihdam kavramının üzerindeki bir devrim mi? Bireyler ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerini azaltacak çözümler mümkün müdür? Bu araştırmada bu soruların yanıtlanması ve detaylı olarak açıklanması amaçlanmaktadır. Bugün bilinen şeyi oluşturan önemli ilke ve terminoloji Dördüncü Sanayi Devrimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma sayesinde, bilgi teknolojisi ve yapay zeka son zamanlarda yaygınlaşan, doğrudan ve esas olarak küresel ekonomi ve istihdam konusunda önemli bir role sahip olmaya başlamıştır. Eşitsizliği ve servetin adaletsiz dağılımının yanı sıra etkin bir rol olarak istihdam, adaletsizlik ve kişisel sorunlar gibi birçok toplumsal ve etik konudaki veriler ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence and information technology is considered one of the main events that occurred in twentieth century, and its impact considered one of the most important impacts that have passed the human race from the beginning of its emergence, because it caused the change in the way of life and the methods of reliability known throughout the ages, by replacing people with machines. So, the issue is older than that, and its beginnings can be estimated 200 years ago when the actual automation era known as“mechanization”began. However, why this industrial revolution different from the revolutions that took place before it? And, what are main effects for this revolution? This research examines five main axes, how did artificial intelligence originate? To which level it may reach in the future? What are the effects of this revolution on the economy and inequality? What are the effects of this revolution on the employment and unemployment? What are the possible solutions to mitigate negative effects on individuals and society? In this research is aiming to answer these questions and explain the most important principles and terminology that formed what is known today as the Fourth Industrial Revolution. Through this research, we will find that information technology and artificial intelligence, which have spread widely recently, directly and mainly affect the global economy and employment, and have a major role in the issue of inequality and the unfair distribution of wealth, as well as an effective role in many societal and ethical issues, like employment, injustice, personal data.