The relationship between the profitability of the enterprise and the foreign ownership ratio: A research on companies with foreign partners
Yabancı pay sahipliği oranı ile girişimlerdeki karlılık oranı arasındaki ilişki: Yabancı ortaklığa sahip şirketler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 801260
  2. Yazar: HAZAL CEYLA ÖZBEK HASBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de işletilen ve Borsa İstanbul'a kayıtlı olan şirketlerde, yabancı ortaklığın şirket karlılığına etkisini araştırmaktır. Bu araştırmada, Borsa İstanbul'un veri tabanından rastgele seçilen ve üretim alanında çalışan on iki şirketin, beş yıllık (2015-2020) verisi kullanılmıştır. Bağımlı değişkenimizin, şirketin varlıkları, haliyle de karlılığı olduğu; bağımsız değişkenimizin ise yabancı pay sahipliği olduğu bu çalışmada, değişkenler arası ilişki, basit doğrusal regresyon modeli ile analiz edilmiştir. H0 hipotezimiz: yabancı ortaklık oranındaki artış ile şirket karlılığı arasında bir ilişki yoktur. H1 hipotezimiz: yabancı ortaklık oranındaki artış ile şirket karlılığı arasında ilişki vardır. Bu çalışma, global pazarın, bir ülkenin iç tabanına etki ettiğini göstermiştir. Çalışmamız, yabancı ortaklık oranındaki artış ile şirket karlılığı arasında dikkat çekici bir ilişkinin olduğu sonucuna varmıştır; H0 hipotezimiz reddedilirken, H1 hipotezimiz kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to show the impact of foreign ownership on the profitability of the companies operating in Turkey, that are registered to ISE. During this research, five-year data (2015-2020) from twelve companies have been used. The companies which operate in the production area were picked randomly from ISE's database. The relationship between the variables has been analyzed with a simple linear regression method where our dependent variable was the company's assets, therefore profitability, and our independent variable was the foreign shareholders' partnership rate. Our H0 was: There is no relationship between the increase in foreign partnerships and the company's profitability. Our H1 was: There is a relationship between the increase in foreign partnerships and the company's profitability. This study showed the impact of the global market on a country's internal base; our research concluded that there was a significant relationship between the increase of foreign partnerships and a company's profitability; where our H0 was rejected and H1 was accepted.