Ebeveynlerin cinsel mitleri ve cinsel benlik şemalarının çocukları ile kurdukları cinsel iletişim arasındaki ilişki
The relationship between parents' sexual myths and sexual self-schemas and their sexual communication with their children
  1. Tez No: 979507
  2. Yazar: ASLI KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 4-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin cinsel mitleri ve cinsel benlik şemalarının çocuklarıyla kurdukları cinsel iletişim ile ilişkisi konusu araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 165'i kadın 110'u erkek ve 4 cinsiyet belirtmek istemeyen olmak üzere toplam 279 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Demografik Bilgi Formu, Cinsel Mitler Ölçeği, Cinsel Benlik Şeması Ölçeği ve Ebeveynleri İçin Cinsel İletişim Dili Ölçeği' kullanılmış olup araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Tüm veriler, bilgisayarda SPSS 27 programına kaydedilerek analiz edilmiş ve verilerinin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, Cinsel Mitler Ölçeği, Cinsel İletişim Dili puanını negatif yönde ve anlamlı biçimde yordamaktadır (β =-0,220, p<0,001). Yani, cinsel mitlere inanç arttıkça cinsel iletişim dili puanı azalmaktadır. Cinsel Benlik Şeması Ölçeği ise pozitif yönde ve anlamlı bir yordayıcıdır (β = 0,227, p<0,001). Bu, bireylerin kendilerini cinsel anlamda tanımlama ve algılama biçimlerinin, cinsel iletişim dilini güçlendirdiğini göstermektedir. Demografik bilgi formunda yer alan değişkenlerden cinsiyet, doğum sırası, medeni durum, çocukların cinsel gelişimi ve cinsel eğitimi hakkında bilgi sahibi olup olmama durumları ile cinsel mitleri, cinsel benlik şemasını ve cinsel iletişim dilini farklı düzeylerde etkilemiştir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between sexual myths and sexual self-schemas of parents of children aged 4-6 and sexual communication with their children. The study group consist of 279 parents, 165 of whom werw female,110 were male and 4 did not wish to specify gender. The data collection tools in the study were 'Demographic İnformation Form, Sexual Myths Scale, Sexual Self-Schema Scale And Sexual Communication Language Scale For Parents' and the research model is a relational screening model. All data were recorded and analyzed in the SPSS 27 program on the computer and the Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis were performed in the analysis of the data. According to the findings of the study, the Sexual Myths Scale negatively and significantly predicts the Sexual Communication Language score (β =-0.220, p<0.001). In other words, as the belief in sexual myths increases, the sexual communication language score decreases. The Sexual Self-Schema Scale is a positive and significant predictor (β = 0.227, p<0.001). This shows that the way individuals define and perceive themselves in a sexual sense strengthens the language of sexual communication. Among the variables included in the demographic information form, gender, birth order, marital status, whether or not they have information about children's sexual development and sexual education, and sexual myths have affected the sexual self-schema and the language of sexual communication at different levels. The findings were discussed within the framework of the literature and various suggestions were presented.