The spatial block: Natural ventilation in hot and dry climates of turkey
Mekansal blok: Türkiye'nin sıcak ve kuru iklimlerinde doğal havalandırma
- Tez No: 801291
- Danışmanlar: PROF. MAHJOUB ELNIMEIRI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Illinois Institute of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bina Teknolojisi Ana bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Küreselleşme sürecinde hızlı artan kentleşme, şehirlerin termal ortamını büyük ölcüde etkilemiştir. Inşaat sektöründeki yoğun faaliyet, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bir çok şehirde daha fazla ısı ve CO₂ emisyonu yayılımına neden olmuştur. Gecekondu bölgelerini önlemek, altyapı ve konut açığına çare bulmak için Toplu Konut İdaresi standartlaşmış tipolojilerle çözüm getirmeye çalışmaktadır. Fakat, Türk şehirlerinin iklime ve çevre kosullarına uyumlu, sürdürülebilir yollar bulması gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek en verimli seçenektir. Alan çalışması olarak sıcak ve kuru iklim bölgesindeki bir toplu konut projesi belirlenmiş, doğal havalandırma performansı ve termal konfor, bir dizi analiz ve kullanıcı anketleriyle değerlendirilmiştir. Aerodinamik akış etkileri, rüzgar modelleri, havalandırma stratejileri incelenirken, doğal havalandırmaya ilişkin ASHRAE standartları konu alınmıştır. Bu araştırmada, doğal havalandırma koşullarının yorumlanmasına yardımcı olması icin IES-VE programı kullanılmıştır. Bu program, bina formu üzerinde etkili olan hava akışını temsil eden ve mekanın termal koşulları üzerindeki etkisini gorsel ve sayısal olarak anlamamızı sağlayan sanal bir ortamın nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi sağlayacaktır. Kullanıcı görüşmelerinden elde edilen veriler, yaz aylarında deneyimlenen termal stresi ve doğal havalandırmaya bağımlılığı göstermiş, saatlik hava değişimi ve kullanıcı memnuniyeti değerleri gibi simulasyon sonuçlarını da doğrulamıştır. Termal konfor ve iç mekan mikro iklimi arasındaki ilişki, konut tipolojilerinin yeniden formüle edilmesi yoluyla geliştirilebilir. Bu tezde sunulan 'Mekansal Blok' yaklaşımı, kentsel ve mimari kararlarının, iç mekan iklim koşullarını ve termal memnuniyeti nasil geliştirilebileceğini açıklarken, sosyal entegresyonu da etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The housing deficit is a global problem. In Turkey, solutions to remedy scarce, unaffordable, and low-grade housing are being proposed by TOKI, the governmental mass housing administration. Its residential projects based on 'standard regulations' and 'high-rise typologies' have been widely criticized. The 'one size fits all' approach is known for its limited exploration of the contemporary needs of this society. Low-quality urban and architectural conditions in TOKI projects are believed to marginalize the living standards of the residents. Sprawling rapidly throughout different regions around the country, a permanent complaint of TOKI residents is related to outdoor and indoor thermal conditions. As a consequence of this 'homogenization effect', overheated and underheated conditions are experienced in these 'naturally ventilated buildings' designed with few considerations regarding the surrounding environment. Minimal research has been done on how TOKI towers perform under extreme seasonal conditions and what other building forms could be used in consonance with localized Turkish climates. Most TOKI projects have been developed for 'hot and dry climates' that also correspond to areas with larger urban growth from recent migrations. Through post-occupancy evaluations, this dissertation investigates a TOKI built in this climatic context. At the same time, this study brings new 'typological' alternatives analyzed through energy simulations and computatıonal fluid dynamics (CFD). These methods are intended to bring clarity about the dynamic of thermal stress inside this project, and how renewable sources, such as prevailing winds, could be used to alleviate thermal-related problems in consonance with 'building forms' derived from 'vernacular architecture' in this region. Inputs from residents illustrate the dynamics of thermal stress and reliance on natural ventilation in summer conditions. It is confirmed through results of the Predicted Percentage Dissatisfied (PPD) and the Air Changes per Hour (ACH) obtained from Simulations in the IES-VE software. The relationship between human thermal comfort and indoor microclimate in TOKI housing can be improved through the reformulation of its residential typologies. The 'Spatial Block' approach presented in this dissertation brings the idea of how urban and architectural decisions in addition to improving indoor climatic conditions and thermal satisfaction of residents, brings them improved social integration.