A novel logistic transfer using optimization algorithms in natural disasters and humanitarian services
  1. Tez No: 801295
  2. Yazar: SUHA ABDULLAH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde mal, hizmet veya insanların bir noktadan başka bir yere taşınması faaliyetlerinde bulunan binlerce kuruluş bulunmaktadır. Çağımızın dinamik koşulları nedeniyle örgütlerin hedefleri ve sınırlılıkları oldukça değişkendir. Bu bağlamda kuruluşların en sık karşılaştığı sorunlardan biri araçların servis noktalarına dağıtımı, nakliye, lojistik gibi faaliyetlerin gerçekleştirilememesidir. Bu çalışmada, PSO tabanlı Ant Conny optimizasyon yöntemi kullanılarak minimum yolu bulmak için verimli Lojistik transfer algoritması sunulmuştur. Bu çalışmadaki ana katkı, minimum yürütme süresi ile en iyi yolu bulmak için PSO'yu Ant Conny optimizasyon yöntemiyle birleştirmektir. Sunulan yöntemi doğrulamak için çeşitli senaryolar yürütülür. Son olarak, elde edilen sonuçlar aynı sorunu çözmek için sunulan çeşitli çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there are thousands of organizations involved in the activities of transporting goods, services or people from one point to another. Due to the dynamic conditions of our era, the goals and limitations of organizations are highly variable. In this context, one of the most common problems faced by organizations is the impossibility of carrying out activities such as the distribution of vehicles to service points, transportation, and logistics. In this study, efficient Logistic transfer algorithm presented to find minimum path by using PSO based Ant Conny optimization method. The main contribution in this study is combining PSO with Ant Conny optimization method to find the best path with minimum execution time. Several scenarios are executed to validate the presented method. Finally, the obtained results compared with several studies presented to solve the same problem.