Acil tıp asistanlarının simülasyon modellerinde optik sinir kılıf çapı ölçümü becerilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 801310
  2. Yazar: HAKAM DUVERİOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA SARI DOĞAN, UZMAN BURCU AZAPOĞLU KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Kafa içi basnç artışı sendromunun non-invaziv teşhis yöntemlerinden biri optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) ultrasonografi (USG) ile ölçülmesidir. Yatakbaşı ultrasonografi uygulamarında en sık karşılanan sorunlardan biri incelemelerde ve ölçümlerde uygulayıcılar arası tutarlılığın yüksek olmamasıdır. İncelemelerin doğruluğunu, tutarlılığını ve tekrarlanabilirliğini artırmaya yönelik eğitimlerde simülasyon modelleri ile yapılan eğitimler önemli rol oynamaktadır. çalışmamızda simulasyon modalleri kullanarak acil asistanlarının OSKÇ ölçüm becerilerini değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Fatih Sultan Mehmet Eğtim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Asistanlarından 4 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Her bir katılımcı farklı optik sinir kılıfı çaplarını temsil eden 7 farklı model üzerinde USG çıhazı ile ardışık olarak 4'er ölçüm yaptı. Ölçümler optic sinirin globa girdiği yerin 3 mm arkasından transverse olarak yapıldı. Bu ölçümler ile gözlemci içi ve gözlemciler arası tutarlılık değerlendirildi. BULGULAR: uygulayıcıların ölçüm hata ortalamaları karşılaştırıldığında uygulayıcılar arasında ölçüm hatalarının ortalamalarında istatistiksel olarak farklılık izlenmedi. (p=0,449). Her bir modelde gerçekleştirilen ölçümler arasındaki Intra Class Correlation (ICC) değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0,05) ; farklı değerlendiriciler tarafından her bir modelde gerçekleştirilen ölçümler arasındaki tutarlılık belirlenen sınırlar içerisinde kaldı. SONUÇ: OSKÇ 'nin ultrasonografik ölçümünde model bazında değerlendiriciler arası ve değerlendirici içi tutarlılık olduğunu göstermiştir. Bu, OSKÇ ölçümünün acil tıp hekimlerince yapıldığında güvenilir ve tekrarlanabilir bir yöntem olduğunu ve klinik ve araştırma ortamlarında kullanılabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kafa içi basıncı artışı sendromu, Optik sinir kılıf çapı, Ultrasonografi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Measurement of optic nerve sheath diameter (ONSD) by ultrasonography (USG) is one of the non-invasive diagnostic methods of intracranial pressure syndrome. One of the most common problems encountered in bedside ultrasonography applications is the lack of coherence between practitioners in examinations and measurements. Training with simulation models plays an important role in training to increase the accuracy and reliability of examinations. In our study, we evaluated the ONSD measurement skills of emergency residents using simulation modalities. MATERIAL AND METHOD: 4 participants from Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Emergency Service Assistants were included in the study. Each participant performed 4 consecutive measurements on 7 different models representing different optic nerve sheath diameters with USG device. The measurements were performed transversely 3 mm posterior to the globe. Intra- and inter-observer reliability was evaluated with these measurements. RESULTS: When the mean measurement errors of the practitioners were compared, there was no statistical difference in the mean measurement errors between the practitioners (p=0.449). The Intra Class Correlation (ICC) values between the measurements performed in each model were not statistically significant (p>0.05); the coherence between the measurements performed by different evaluators in each model remained within the specified limits. CONCLUSIONS: model-based ultrasonographic measurement of ONSD showed inter- rater and intra-rater reliability. This demonstrated that the measurement of ONSD performed by emergency physicians is a reliable and repeatable method and can be used in clinical studies. KEY WORDS: Increased intracranial pressure syndrome, Optic nerve sheath diameter, Ultrasonography