Obez hastalarda supin ve pron pozisyonunda yapılan mini perkütan nefrolitotomi (M-pnl) operasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of supine and prone miniature percutaneous nephrolithotomy (M-pnl) in obese patients
- Tez No: 801316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZGÖR, UZMAN UFUK ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: Obez hastalarda supin ve pron pozisyonunda yapılan Mini Perkütan Nefrolitotomi (m-PNL) operasyonlarının güvenirlilik ve etkinliğini karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2014 ile Şubat 2023 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m2 ve üzerinde olan obez hastalara pron ve supin pozisyonunda yapılan m-PNL vakaları dahil edildi. Böbrek anomalisi, pıhtılaşma bozukluğu, soliter böbrek veya iskelet deformitesi olan ve 18 yaş altı hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların cinsiyet, yaş, Amerikan Anesteziyoloji Cemiyeti (ASA) skoru, VKİ, Charlson komorbidite indeksi (CCI), taş boyutu ve yerleşim yeri gibi demografik parametreleri kaydedildi. Ameliyat sonrası 1. ayda taşsızlık durumunu değerlendirmek için kontrastsız abdomino-pelvik Bilgisayarlı Tomografi (BT) çekildi. Postoperatif komplikasyonların gelişimini değerlendirmek için Clavien-Dindo sınıflaması kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 100 supin m-PNL hastası ve 238 pron m-PNL hastası olmak üzere toplam 338 hasta dahil edildi. Pron grupta yaş ortalaması 51,7, supin grupta 50,1 idi (p=0,365). Gruplar arasında cinsiyet, BMI, ASA skoru ve CCI skoru istatistiksel olarak benzerdi (sırasıyla, p=0,342, p=0,268, p=0,170, p=0,501). Clavien-Dindo sınıflamasına göre yapılan komplikasyon değerlendirmesinde toplam komplikasyon oranları supin grup için %18,0, pron grup için %24,4 idi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,200). Majör komplikasyon oranı pron m-PNL'de istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,041) Sonuç: Obez hastalarda m-PNL hem supin hem de pron pozisyonda benzer başarı oranlarıyla uygulanabilir. Pron m-PNL yapılan hastalarda ameliyat süresinin ve hastanede kalış süresinin daha uzun olabileceği akılda tutulmalıdır. Supin pozisyon obez hastalarda majör komplikasyon riski açısından daha avantajlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the safety and effectiveness of Mini Percutaneous Nephrolithotomy (m-PNL) operations performed in the supine and prone positions in obese patients. Materials and Methods: The study included m-PNL cases performed in the prone and supine positions of obese patients with a body mass index (BMI) of 30 kg/m2 and above in the Urology Clinic of Haseki Training and Research Hospital between January 2014 and February 2023. Patients with kidney anomaly, coagulation disorder, solitary kidney or skeletal deformity and under 18 years of age were excluded from the study. Demographic parameters of the patients such as gender, age, American Society of Anesthesiology (ASA) score, BMI, Charlson comorbidity index (CCI), stone size and location were recorded. Abdomino-pelvic Computed Tomography (CT) was performed to evaluate the stone-free status at 1 month postoperatively. The Clavien-Dindo classification was used to evaluate the development of postoperative complications. Results: A total of 338 patients, including 100 supine m-PNL and 238 prone m-PNL patients, were included in the study. The mean age was 51.7 in the prone group and 50.1 in the supine group (p=0.365). Gender, BMI, ASA score, and CCI score were statistically similar between the groups. In the complication evaluation made according to the Clavien-Dindo classification, the total complication rates were 18.0% for the supine group and 24.4% for the prone group, and there was no statistically significant difference between groups (p=0.200). Major complication rate was found to be statistically significantly higher in prone m-PNL (p=0.041) Conclusion: In obese patients, m-PNL can be performed in both supine and prone positions with similar success rates. It should be kept in mind that the duration of surgery and hospital stay may be longer in patients who underwent prone m-PNL. Supine position seems to more advantageous in terms of risk of major complications in obese patients.