Daha önce prostat biyopsisi yapılmamış hastalar ile negatif prostat biyopsisine sahip hastalarda multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme-transrektal ultrasonografi füzyon biyopsi komplikasyonlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of multiparametric magnetic resonance imaging-transrectal ultrasonography fusion biopsy complications in patients who haven't had prostate biopsy before and patients with negative prostate biopsies
  1. Tez No: 801315
  2. Yazar: ÇAĞLAR DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ DR AKİF ERBİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Literatürde, multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme - transrektal ultrasonografi (Mp-MRG / TRUS) prostat füzyon biyopsisi komplikasyonlarını detaylıca analiz eden, özellikle daha önce bir ya da daha fazla biyopsi yapılmasının füzyon biyopsi komplikasyonları üzerine etkisi olup olmadığını irdeleyen bir veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda daha önce prostat biyopsisi yapılmamış hastalar ile önceki biyopsi ya da biyopsileri negatif gelen hastalarda Mp-MRG / TRUS füzyon prostat biyopsi komplikasyonlarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2021-2023 yılları arasında prostat kanseri (PKa) şüphesi ile tersiyer bir referans merkezinde Mp-MRG / TRUS prostat füzyon biyopsi yapılmış hastalar dahil edildi. Kesitsel çalışma dizaynında tasarlanan çalışmada ileriye dönük olarak kaydedilen veriler geriye dönük olarak incelendi. Son üç ay içerisinde idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalar, aktif izlem hastaları, transperineal füzyon prostat biyopsisi yapılan hastalar ve tıbbi kayıtları eksik olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kalan hastalar Grup-1 (biyopsi olmamış hastalar) ve Grup-2 (daha önce prostat biyopsisi olup PKa saptanmayan hastalar) olarak ikiye ayrıldı. Grup-2 de kendi içerinde Grup-2a (sadece 1 kere biyopsisi olanlar) ve Grup-2b (≥2 kere biyopsisi olanlar) olarak iki alt gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, Mp-MRG özellikleri, biyopsi sonuçları ve komplikasyonlar karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya iki grupta 390 hasta olmak üzere toplam 780 hasta dahil edildi. Grup-2a' da 278 hasta ve Grup-2b'de 112 hasta bulunmakta idi. Gruplar arasında, yaş harici demografik veriler benzer idi. Prostat spesifik antijen değeri ve prostat volümu grup 2' de daha yüksek saptandı (sırasıyla p=0,001 ve p=0,001). Alt grup analizinde bu değerler grup 2b' de grup 2a' ya kıyasla daha yüksek bulundu. Grup 1 ve grup 2 arasında komplikasyonlar açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Alt grup analizinde ise grup 2b' de işlem esnası komplikasyon (üretroraji ve rektoraji) oranları daha yüksek idi (sırasıyla p=0,0371 ve p=0,023). İşlem sonrası komplikasyon oranları ise Grup 2a ve grup 2b arasında benzer idi. Sonuç: Anamnezinde iki ya da daha fazla prostat biyopsisine sahip hastalarda yapılacak MR/USG füzyon biyopside, işlem esnasında kanama ilişkili komplikasyonların fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalarda biyopsi sırasında kanama riskini azaltacak önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the literature, there is no data that analyzes the complications of multiparametric magnetic resonance imaging - transrectal ultrasonography (Mp-MRI / TRUS) prostate fusion biopsy in detail, especially examining whether one or more previous biopsies have an effect on fusion biopsy complications. In our study, we aimed to analyze the complications of Mp-MRI / TRUS fusion prostate biopsy comparatively in patients who have not had a prostate biopsy before and those whose previous biopsy or biopsies have been negative. Materials and Methods: Patients who underwent Mp-MRI / TRUS prostate fusion biopsy at a tertiary reference center with the suspicion of prostate cancer (PCa) between 2021 and 2023 were included in the study. In the study, which was designed as a cross-sectional study, prospectively recorded data were analyzed retrospectively. Patients who had urinary tract infection in the last three months, patients with active suirvallinace, patients who underwent transperineal fusion prostate biopsy, and patients with missing medical records were excluded from the study. The remaining patients were divided into group-1 (patients without a biopsy) and group-2 (patients who had a prostate biopsy but no PCa was detected before). Group-2 was also divided into two subgroups: group-2a (those who had only one biopsy) and Group-2b (who had at least two biopsies). The demographic data of the patients, Mp-MRI characteristics, biopsy results, and complications were analyzed comparatively. Results: A total of 780 patients, including 390 patients in two groups, were included in the study. There were 278 patients in group-2a and 112 patients in group-2b. Demographic data other than age were similar between groups. Prostate specific antigen value and prostate volume were found to be higher in group 2 (p = 0.001 and p = 0.001, respectively). In the subgroup analysis, these values were found to be higher in group 2b compared to group 2a. There was no statistically difference between group 1 and group 2 in terms of complications. In the subgroup analysis, the rates of complications (urethrorrhagia and rectorrhagia) during the procedure were higher in group 2b (p = 0.0371 and p = 0.023, respectively). Post-procedural complication rates were similar between Group 2a and group 2b Conclusion: In the Mp-MRI / TRUS fusion biopsy to be performed in patients with two or more prostate biopsies in the anamnesis, complications related to bleeding during the procedure were found to be high. Precautions should be taken to reduce the risk of bleeding during biopsy in these patients.