Prostat biyopsisi yapılan olgularda patoloji sonucunu öngörmede serum ve idrar CRP seviyesinin rolü
- Tez No: 801319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olan prostat kanserinin kesin tanısı prostat biyopsisi ile elde edilen histopatolojik doku incelemesine dayanır. Çoğunlukla transrektal, bazen de transperineal yolla uygulanan prostat biyopsisi; hastada oluşturduğu psikolojik stresin yanısıra, hematüriden ürosepsise kadar uzanan geniş bir skalada çeşitli komplikasyon riskleri barındırır. Gereksiz prostat biyopsilerinden kaçınmak bu açıdan önemlidir. Buna yönelik olarak enflamatuar bir belirteç olan CRP, lokal enflamatuar sebeplerle yükselen (nonneoplastik kökenli) PSA artışlarına bağlı gereksiz prostat biyopsilerden kaçınmada faydalı olabilir. Bu hipotezden yola çıkarak, çalışmamızda prostat biyopsisi planlanan hastaların idrar ve serum CRP değerlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirerek; olası patoloji sonuçlarını (BPH, kronik prostatit ve PCa) öngörmedeki rolünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01/09/2023–31/01/2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji polikliniğine başvuran ve biyopsi uygulanan hastalardan; başvuru sırasında tam idrar tetkiki normal, serum total PSA değeri 2,5-10 ng/dl arasında olan, dijital rektal muayene bulgusu normal olan toplamda 251 hasta çalışmaya dahil edildi. Prostat biyopsisi öncesi CRP seviyelerini belirlemek için idrar ve kan örnekleri alındı, numuneler santrifüj edilerek -80 derecede saklandı; uygun serum ve idrar kitleriyle çalışıldı. Ardından hastalara uygun şartlarda TRUS-Bx uygulandı. Histopatolojik sonuçlara göre hasta grubu BPH, Kr.prostatit ve PCa olarak 3 gruba ayrıldı. Hasta gruplarına; komorbidite (HT, CVD, KOAH, DM vb.), BMI, sigara kullanımı, PSA, PV, idrar ve serum CRP değerleri açısından ölçüm ve değerlendirme yapıldı. Sonuçlar, istatistiki analiz ile değerlendirilerek gruplar karşılaştırıldı. Bulgular. Demografik özellikler ve komorbidite grupları ile CRP arasındaki ilişki incelendiğinde; serum ve idrar CRP değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Histopatolojik alt grup analizinde de (BPH, Kronik Enflamasyon, PCa); idrar ve serum CRP değerlerinin komorbidite, kilo, boy, BMI, sigara kullanımı ile ilişkili olmadığı görüldü (p>0,05), Üç grup içerisinde PV açısından anlamlı fark izlendiği halde (P=0,00) olup; PSA değerleri açısından bir fark izlenmedi. Üç çalışma grubu arasında serum ve idrar CRP değerleri açısında anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre, Prostat Ca şüphesine yönelik TRUS-BX öncesi İdrar ve Serum CRP değerleri, benign veya malign patoloji sonuçlarını ön görmede ek bir fayda sağlamamaktadır. Yine de, gelişmiş görüntüleme yöntemleri ile desteklenen daha geniş ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The definitive diagnosis of prostate cancer, which is the second most common cancer in men, is based on histopathological tissue examination obtained by prostate biopsy. Prostate biopsy, which is mostly performed transrectal and sometimes transperineally, carries risks of complications in a wide scale ranging from hematuria to urosepsis, as well as the psychological stress it causes in the patient. It is important in this respect to avoid unnecessary prostate biopsies. In this regard, CRP, an inflammatory marker, may be useful in avoiding unnecessary prostate biopsies due to local inflammatory (nonneoplastic origin) PSA increases. Based on this hypothesis, we aimed to determine its role in predicting the probable pathology outcomes (BPH, Chronic Prostatitis and PCa) by comparative evaluation of urine and serum CRP values in patients planned for prostate biopsy. Material and Methods: Among the patients who had applied to the Urology Polyclinic of Istanbul Training and Research Hospital between 01/09/2021 and 31/01/2023 and undergone biopsy; a total of 251 patients with normal urinalysis, serum total PSA value between 2.5-10 ng/dl, and normal digital rectal examination findings at admission were included in the study. Urine and blood samples were taken to determine CRP levels before prostate biopsy, samples were centrifuged and stored at -80°C; were studied with appropriate serum and urine kits. After that, TRUS-Bx was performed to the patients under appropriate conditions. According to the histopathological results, the patient group was divided into 3 groups as BPH, Cr. prostatitis and PCa. The groups were evaluated interms of comorbidities (HT, CVD, COPD, DM, etc.), BMI, smoking, PSA, PV, urine and serum CRP values. Based on the statistical analysis of the findings, the groups were compared. Results: When the relationship between demographic characteristics and comorbidity groups and CRP is examined; There was no significant difference in serum and urine CRP values (p>0.05). In the histopathological subgroup analysis (BPH, Chronic Inflammation, PCa); urine and serum CRP values were not associated with comorbidity, weight, height, BMI, smoking (p>0.05). Although there was a significant difference in terms of PV in the three groups (P=0.00); No difference was observed in terms of PSA values. There was no significant difference between the three study groups in terms of serum and urine CRP values. Conclusion: According to the findings of our study, the urine and serum CRP values before TRUS-BX for the suspicion of Prostate Ca do not provide any additional benefit in predicting the results of benign or malignant pathology. However, larger and more comprehensive studies supported by advanced imaging methods are needed.