Koroner arter bypass greft ameliyatı sonrası atriyal fibrilasyon gelişen hastalarda sol atriyum çap indeksi ile serebrovasküler olay gelişimi arasındaki ilişki
- Tez No: 801320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Postoperatif atriyal fibrilasyon (POAF), koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisinin sık görülen bir komplikasyonudur. Kısa ve uzun vadeli inme riskinde artış ile ilişkilidir. Amacımız öncesinde atriyal fibrilasyon (AF) öyküsü olmayan izole KABG ameliyatı yapılıp POAF gelişen ve taburcu olmadan sinüs ritmi sağlanan hastalarda serebrovasküler olay (SVO) gelişimini ön görmede sol atriyal çap indeksinin (SAÇİ) prognostik gücünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Haziran 2015 - Haziran 2022 tarihleri arasında izole KABG ameliyatı yapılan 2094 hasta değerlendirilmeye alındı. Dışlama kriterlerini taşıyan hastalar hariç bırakıldıktan sonra, işlem sonrası POAF gelişen ve taburcu olmadan sinüs ritmi sağlanan 392 ardışık hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar için preoperatif verileri kullanılarak SAÇİ hesaplandı. Receiver operating characteristic eğrisi ve Youden indeksi yardımıyla tespit edilen en iyi SAÇİ kestirim değerine göre hastalar, düşük SAÇİ (≤21.2 mm/m2 ) grubu ve yüksek SAÇİ (>21.2 mm/m2 ) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Ortalama 42.4±20.0 aylık takip sonrası zaman içerisindeki SVO gelişimi üzerine SAÇİ'nin etkinliği Cox proportional hazards modeli kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Takip sonrası 8'i (%2.0) hastane içi olmak üzere hastaların 30'unda (%7.7) SVO meydana geldi. Yüksek SAÇİ grubunda SVO görülme oranları, düşük SAÇİ grubuna göre daha fazlaydı (%19.8'e karşın %2.8). Yapılan çok değişkenli regresyon analizinde yüksek yaş, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği ve yüksek SAÇİ zaman içerisindeki SVO gelişiminin bağımsız prediktörleri olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative atrial fibrillation (POAF) is a common complication of coronary artery bypass graft (CABG) surgery. It is associated with an increased risk of short- and long-term stroke. Our aim is to evaluate the prognostic power of the left atrial diameter index (LADI) in predicting the development of cerebrovascular accident (CVA) in patients who have undergone isolated CABG surgery without a prior history of atrial fibrillation (AF) and develop POAF and recover sinus rhythm without discharge. Materials and Methods: 2094 patients who underwent isolated CABG surgery between June 2015 and June 2022 were evaluated. After excluding patients who met the exclusion criteria, 392 consecutive patients who developed POAF after the procedure and achieved sinus rhythm without discharge were retrospectively reviewed. LADI was calculated using preoperative data for all patients included in the study. Patients were divided into two groups as low LADI (≤21.2 mm/m2) group and high LADI (>21.2 mm/m2) group according to the best LADI cutoff value determined with the help of the receiver operating characteristic curve and Youden index. The efficacy of LADI on the development of CVA over time after a mean follow-up of 42.4±20.0 months was evaluated using the Cox proportional hazards model. Results: After follow-up, CVA occurred in 30 (7.7%) of the patients, 8 (2.0%) in-hospital. The incidence of CVA was higher in the high LADI group than in the low LADI group (19.8% vs. 2.8%). In the multivariate regression analysis, high age, hypertension, congestive heart failure, and high LADI were found to be independent predictors of CVA development over time.