İzole dikişsiz aort kapağı replasmanı uygulanan hastalarda postoperatif ileti gecikmesi ile kalsifikasyon seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between postoperative conduction delay and calcification level in patients with isolated seamless aortic valve replacement
- Tez No: 801338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANIL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dikişsiz aort kapak replasmanı sonrası hastalarda postoperatif ileti gecikmesi, kalıcı kalp pili implantasyonu insidansı yüksektir. Araştırmanın amacı postoperatif ileti gecikmesinin preoperatif aort kapağı seviyesindeki kalsifikasyonun lokalizasyonu ve düzeyi ile ilişkisini araştırmak, postoperatif gelişebilecek ileti gecikmesini hakkında önceden fikir sahibi olmak ve ona göre cerrahi taktik belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 01.01.2020 – 31.12.2022 yılları arasındaki izole dikişsiz aort kapağı replasmanı uygulanan hastaların; preoperatif olarak yaş, cinsiyet, kardiyak risk skorları, kan parametreleri, EKO, EKG ve ÇKBT verileri; intraoperatif olarak tercih edilen kapak boyutu, ortalama kapak boyutu; postoperatif olarak da, kardiyak ritim değişiklikleri, geçici ve kalıcı pacemaker gereksinimi, kan parametreleri, erken ve geç mortalite oranları karşılaştırmalı analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 30'u kadın (%61,2), 19'u erkek (%38,8) olmak üzere toplam 49 dikişsiz aort kapağı replasmanı uygulanan hasta dahil edilmiştir. Toplam yaş ortalamaları 71,80±7,10 (Dağılım aralığı=48-87 yaş) yıl olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda postopertatif dönemde 9 hasta (%20,9) yeni gelişen LBBB mevcuttu. Benzer şekilde postopertatif erken dönemde yeni gelişen 1.derece AV blok 4 hastada (%9,3), 3. derece AV blok 3 hastada (%6,1), LAFB 4 hastada (%9,3), sol eksen sapması 4 hastada (%9,8) ve RBBB ise 2 hastada (%4,7) izlenmiştir. 1 (%2) hastaya kalıcı PM takılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda cerrahi olarak dikişsiz aort kapağı implantasyonunda kalsifikasyon seviyesi ve lokalizasyonu ile ileti sistemi arazları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamakla beraber klinik önem arz eden kalıcı PM ihtiyacı da son derece nadir görülmüştür. Bu durum implantasyon öncesi dekalsifikasyonun tam veya tama yakın yapılmasına verilen önem ile açıklanabileceği gibi çok merkezli ve karşılaştırmalı çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction : Postoperative conduction delay and the incidence of permanent pacemaker implantation are high in patients after sutureless aortic valve replacement. The aim of the research is to investigate the relationship between the localization and extent of preoperative aortic valve calcification and the occurrence of postoperative conduction delay, to gain insight into the potential development of conduction delay after surgery and accordingly determine surgical tactics. Material and Methods: At the Department of Cardiovascular Surgery at Kartal Kosuyolu Training and Research Hospital, data from patients who underwent isolated sutureless aortic valve replacement between January 1, 2020 - December 31, 2022, were analyzed. The following parameters were evaluated: age, gender, cardiac risk scores, blood parameters, echocardiography (EKO), electrocardiography (EKG), and computed tomography (CT) data before the surgery. Intraoperatively, the preferred valve size and average valve size were recorded. Postoperatively, cardiac rhythm changes, temporary and permanent pacemaker requirements, blood parameters, and early and late mortality rates were compared using comparative analyses. Results: Our study included a total of 49 patients who underwent isolated sutureless aortic valve replacement, with 30 (61.2%) females and 19 (38.8%) males. The mean age of the patients was calculated as 71.80±7.10 years (range: 48-87 years). In our study, there were 9 patients (20.9%) who developed new-onset LBBB during the postoperative period. Similarly, during the early postoperative period, new-onset first-degree AV block was observed in 4 patients (9.3%), third-degree AV block in 3 patients (6.1%), LAFB in 4 patients (9.3%), left axis deviation in 4 patients (9.8%), and RBBB in 2 patients (4.7%). Permanent pacemaker implantation was performed in 1 patient (2%). Conclusion: In our study, although no significant correlation was found between the calcification level and localization and cardiac conduction pathologies at surgically implantation of sutureless aortic valve, permanent PM implantation which has clinically important was extremely rare. This situation can be explained by the importance given to complete or nearly complete decalcification before implantation, and it should be supported by multicenter and comparative studies.