Covid-19 pandemisinde uzaktan eğitimin dijital uçurum ve dijital okuryazarlık bakımından incelenmesi: Harran Üniversitesi örneği
Investigation of distance education in terms of digital divide and digital literacy in Covid-19 pandemic: The case of Harran University
- Tez No: 801339
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dijital çağda dijital aygıtlar ve internet son 30 yıldır daha önce görülmemiş bir hızda toplumu dönüştürmektedir. Özellikle son 20 yılda geleneksel anlamdaki tüm kavramlar başına dijital' in ve yapay zekayı işaret eden“akıllı”nın getirildiği yeni kavramlara dönüşmüştür. Dijital ekonomi, dijital devlet, dijital insan, dijital para, akıllı telefon, akıllı şehir, akıllı toplum gibi kavramlar artık geleneksel anlamının tam karşılığını veremediği yeni kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı kesimler tarafından bu kavramların gerekliliği tartışılırken Covid-19 pandemisinin inanılmaz bir hızda tüm dünyayı eve kapatmasıyla dijitalin gerekliliği tartışılmaz bir hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak eğitim, sağlık ve iş dünyasında eşi benzeri görülmemiş bir dönüşüm yaşanmaya başlanmıştır. Bu durum bizi hayatımızın her alanında yaşanan bu yeni dönüşüme uyum sağlamaya zorlamıştır. Dijital dönüşümün sonucu olarak çoğunlukla bir kavram tartışmasına konu olan“Dijital Okuryazarlık”öğrenimin en temel gereksinimi haline gelmiştir. Dijital okuryazarlık ve sosyoekonomik nedenlerden dijital aygıtlara sahip olamama durumu olarak tanımlanan- dijital uçurum zorunlu olarak geçilen uzaktan eğitimin önündeki en büyük iki engel olmuştur. Bu süreçte Harran Üniversitesi de yaklaşık 190 ülkedeki diğer tüm üniversiteler gibi uzaktan eğitime geçmiştir. Bu çalışma okuryazarlık oranının en düşük ve sosyoekonomik olarak en az gelişmişlik düzeyine sahip şehirlerden biri olan Şanlıurfa'da bulunan Harran Üniversitesi öğrencilerinin Covid-19 sürecinde Uzak eğitimde en çok hangi sorunları yaşadıklarını ve en çok neye ihtiyaç duyduklarını ortaya çıkarmak ve bu sorunları dijital uçurum ve dijital okuryazarlık bağlamında açıklamak ve bu sorunlara literatür doğrultusunda çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada 594 öğrenciden anket ve ölçek yoluyla veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucu, Harran Üniversitesi öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin iyi olduğu ancak dijital uçurumun negatif tarafında oldukları saptanmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde en çok zorlandıkları nokta yaşadıkları ortamın uzaktan eğitime elverişli olmaması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the digital age, digital devices and the internet have been transforming society at an unprecedented rate for the past 30 years. Especially in the last 20 years, all concepts in the traditional sense have turned into new concepts, where digital and smart, which refers to artificial intelligence, are introduced. Concepts such as digital economy, digital state, digital human, digital money, smartphone, smart city, and smart society have emerged as concepts whose traditional meaning can no longer fully correspond. While some have discussed the necessity of these concepts, digital has become indisputable as the Covid-19 pandemic has closed the world at an incredible speed. As a result, an unprecedented transformation has begun in education, healthcare, and business. This situation forced us to adapt to this new transformation in every aspect of our lives. As a result of digital transformation,“Digital Literacy,”which is often the subject of a concept discussion, has become the most basic learning requirement. Digital literacy and the digital divide – the inability to have digital devices for socio-economic reasons – were the two biggest obstacles to compulsory distance education. In this process, like all other universities in about 190 countries, Harran University switched to distance education. This study aims to reveal which problems the students of Harran University in Sanliurfa, which is one of the cities with the lowest literacy rate and the minor socio-economic development level, experience the most and what they need most in distance education during the Covid-19 process, and address these problems through the digital divide and digital literacy and to offer solutions to these problems in line with the literature. This study collected data from 594 students through questionnaires and scales and analyzed them. As a result of the analysis, it was determined that the digital literacy levels of Harran University students were good, but they were on the negative side of the digital divide. The most challenging point for students in the distance education process is that the environment they live in is not suitable for distance education.