PISA örnek soruları bağlamında ortaöğretim onuncu sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı ile 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mathematical literacy of secondary tenth students and 21st century skills in the context of PISA sample questions
- Tez No: 801355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde hemen hemen bütün teknolojik aletlere her hafta güncelleme gelmekte ve yeni özelikler yüklenmektedir. Böyle bir çağda insanın kendini geliştirip, yenilemesi vazgeçilemez hale gelmiştir. Ayrıca günden güne gelişen teknoloji ile beraber matematik okuryazarlığı alanında başarı daha da anlamlı bir hale gelmiştir. Bu başarıyı uluslararası düzeyde belirlemek amacıyla düzenlenen PISA uygulaması eğitim ve öğretimin iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim onuncu sınıf öğrencilerin Matematik okuryazarlıklarının 21. yüzyıl becerileri açısından değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Antalya İlinde bulunan Kepez ilçesinden tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen ve 396 gönüllü öğrenci ile bu çalışma yürütülmüştür. Betimsel nitelikte planlanan çalışmada ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Yapılan çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin değerlendirilmesi için Çevik & Şentürk tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”, matematik okuryazarlığını belirlemek için PISA 2012 matematik soruları kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Çalışmada ölçek puanları hesaplanmış ve puanların normal dağılıma uygunluğunun belirlemesi için basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Puanların normal dağılım göstermesi nedeni ile çalışmada parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Aynı zamanda puanlar arasındaki ilişkide pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda matematik okuryazarlığı ile 21. yüzyıl becerileri arasında anlamlı fakat zayıf bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, almost all technological devices are updated every week and new features are installed. In such an age, it has become indispensable for people to develop and renew themselves. In addition, with the technology developing day by day, success in the field of mathematical literacy has become more meaningful. The PISA application, which is organized to determine this success at the international level, helps to improve and develop education and training. The aim of this study was to evaluate the Mathematics literacy of middle school 10th grade students in terms of 21st century skills. For this purpose, this study was carried out with 396 volunteer students selected by random sampling method from Kepez district in Antalya in the 2022-2023 academic year. The study, which was planned as descriptive, was based on the relational survey model. In the study,“Multidimensional 21st Century Skills Scale”developed by Çevik & Şentürk to evaluate the 21st century skills of secondary school students, and“PISA 2012 Mathematical Literacy Questions”were used to determine mathematical literacy. Data analysis was done with SPSS program. In the study, the scale scores were calculated and the kurtosis and skewness coefficients were examined to determine the conformity of the scores to the normal distribution. Parametric test techniques were used in the study due to the normal distribution of the scores. At the same time, the Pearson correlation test was used in the relationship between the scores. In line with the results, it was concluded that there is a significant but weak relationship between mathematical literacy and 21st century skills.