Glokomlu hastalarda konvansiyonel transskleral diod lazer siklofotokoagülasyon sonuçlarımız
Our results of conventional transscleral diode laser cyclophotocoagulation in patients with glaucoma
- Tez No: 801395
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TEKELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, hem az gören hem de iyi gören primer açık açılı glokom (PAAG), psödoeksfoliasyon (PEX) glokomu, kronik açı kapanması glokomu (KAKG), konjenital glokom ve diğer sekonder glokom tipleri arasında siklodekstrüktif bir tedavi yöntemi olan konvansiyonel (sürekli dalga) transskleral diod lazer siklofotokoagülasyonun (TSDLS) göz içi basınç (GİB) değişimine, kullanılan topikal tedavi değişimine etkisinin incelenmesidir. Ankara Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Eylül 2015-Aralık 2022 tarihleri arasında glokom biriminde takip edilen 116 PAAG, KAKG, PEX glokomu, konjenital glokom ve sekonder glokom tanısı olan hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalardan ameliyathane şartlarında, retrobulber ya da genel anesteziyi takiben TSDLS tedavisi yapılmıştır. TSDLS sonrası 1.gün,1.ay,3.ay, 6. ay ve 12. ay GİB değerleri ölçülmüştür. Hastalar görme keskinliğine göre 0,1'in altında olanlar 1. grubu, 0,1-0,3 arasında olanlar 2.grubu, 0,3 üzerinde olanlar ise 3. grubu oluşturmuştur. Çalışma verilerinin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. İstatistiksel analizlerde bağımsız gruplarda t testi, pair t testi ve ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate effects of conventional (continuous wave) transscleral diode laser cyclophotocoagulation(TSDLC), which is a cyclodestructive treatment method, in regard to changes in intraocular pressure and changes in topical therapy among both low vision and good vision primary open-angle glaucoma, angle-closure glaucoma ,pseudoexfoliation glaucoma,congenital glaucoma and other secondary glaucoma types. 116 patients with primary open-angle glaucoma, angle-closure glaucoma, pseudoexfoliation glaucoma congenital glaucoma and secondary glaucoma were followed between September 2015 and December 2022 in Ankara University Ophthalmology Department were included in this study. TSDLS procedures were performed following retrobulbar or general anesthesia in operating room settings. IOPs were measured preoperatively and after 1 day,1 month,3 months, 6 months and 12 months postoperatively. Patients with visual acuity 0.3 were labeled group3. SPSS 22.0 package program was used in the statistical analysis of the study data. In the statistical analysis, independent groups t test, pair t test and chi square test were used.