Duedonum ülserinde trunkal vagotomi ve antrektominin asit azaltılması yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 80323
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
-V7- ö Z E T Bu çalışmayı yaparken doudenal ülser etiyolojisi ve kullanı lan ameliyatlar ile asit düşürücü oranları hakkında değişik ara£ tırmacılar tarafından yayınlanan literatürleri de inceledik. Etiyolojide en önemli faktörün hipersekresyon ve dolayısıyle hiperasidite olduğunu ve bu şahıslarda asit sekresyonunu stümüle eden uyarıcılara karşı pariyetal hücrelerin çok duyarlı olduğunu yine bu şahıslarda asit sekresyonunu inhibeeden işlevlerin ise ye tersiz olduğunu tesbit ettik. * Asit salgılanmasında, ise vagal ve antral fazın % k5 lik etki si olduğunu (toplam % 90) Ve intestinal fazın rolünün % 10 olduğu nu- bulduk. Ayrıca bu fazların birbirinden ayrı olarak değilde iç içe etki ettiğini ve kesin sınırlarla. ayrılamayacağını tesbit et tik. - - ' Haydarpaşa Numune Hastanesi 3» Cerrahi Kliniğinde 1983 yılın da 35,1984 yılında kk ve 1985 yılının ilk 3 ayında olmak üzere top lam 96 doudenal ülser vak'asma Trunkal Vagotomi ve Antrektomi uy guladık. Endikasyon sınırını çok geniş tutup sadece plor stenozu gelişmiş vak'alarla çok düşük ve çok yüksek asidi olanla bu ameli yatı uygulamadık. Hastalarımıza ameliyattan önce bazal ve bir doz histamin yaptıktan sonra maksimal asit ölçümü yaptık. Bu hastala rın hepsini 3-6 ay sonra kontrole çağırdık. Kontrole gelen âl has tamıza ise tekrar asit baktık. Asitteki % olarak azalmayı BAO da % 85, MAO da ise % 79 olarak tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
- **8- SUMMARY Truncal vagotomy and antrectomy have been performed to 96 cases of doudenal ulcer. Patients with stenosis or having very low or very, high gastric acid values have been excluded of this study. Gastric acid values of all the jîatients have been defer mined pre and 3 months post operatively. Decreases of 85 % of BAO and of 79 % of MAO have been obserced.