Birinci mertebeden bir sınıf dejenere diferensiyel operatörler ve bazı spektral problemleri
A class of first order degenerate di̇fferential operators and some their spectral problems
  1. Tez No: 801420
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, reel sayılar kümesinin sınırlı bir alt aralığı üzerinde tanımlı, ayrılabilir Hilbert uzay değerli vektör fonksiyonların Hilbert uzayı üzerinde verilen birinci mertebeden lineer özeşlenik operatör katsayılı iki terimli dejenere lineer diferensiyel ifadenin ürettiği formal normal olan minimal operatörün bütün normal genişlemelerinin sınır değerleri dilinde ifadesinin genel gösterimi verilmiştir. Benzer şekilde, Hilbert uzayının sonlu boyutlu olması durumunda verilen dejenere lineer diferensiyel ifadenin ürettiği hiponormal olan minimal operatörün bütün maksimal hiponormal genişlemeleri sınır değerleri dilinde ifade edilmiştir. Ayrıca yukarıdakilerden farklı olarak birinci mertebeden singüler lineer dejenere diferensiyel ifadenin ürettiği formal normal olan minimal operatörün bütün normal genişlemelerinin sınır değerleri dilinde ifadesinin gösterimi araştırılmıştır. Ek olarak, yukarıda bahsedilen bu üç durum için sınır değer koşulları ile verilen bu genişlemelerin bazı spektrum problemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the general representation of all normal extensions of a formally normal minimal operator generated by a degenerate linear differential operator expression for first order, with linear selfadjoint operator coefficients, in the Hilbert space of vector functions on a finite interval is investigated in terms of boundary values. Similarly, if the Hilbert space is finite, all maximal hyponormal extensions of the hyponormal minimal operator produced by the given degenerate linear differential expression are expressed in the terms of boundary values. In addition, unlike the above, the representation of all normal extensions of the formal normal minimal operator produced by the singular degenerate linear differential expression for first order has been investigated in terms of boundary values. In addition, some spectrum problems of these extensions given with boundary value conditions for these three cases mentioned above are analyzed.