Counseling needs of gifted children: The perspectives of psychological counselors
Özel yetenekli öğrencilerin psikolojik danışmanlık ihtiyaçları: Psikolojik danışmanların bakış açısı
  1. Tez No: 801431
  2. Yazar: BURCU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki devlet ilkokulundaki özel yetenekli çocuklarla ilgili psikolojik danışmanların bakış açısını incelemektir. Bu amaçla, çocukların ihtiyaçları ve profesyonel ihtiyaçlar incelenmiştir. Bu nitel çalışmada, yaşları 29 ve 37 arasında olan bir erkek ve yedi kadın psikolojik danışman ile yarı yapılandırılmış form kullanılarak sekiz görüşme yürütülmüştür. İki kişinin özel yetenekli eğitimi devlet kurumu olan Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) önceden çalışma deneyimi bulunmaktadır. Data tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, psikolojik danışmanların özel yetenekliliği çeşitli şekillerde kavramsallaştırdıklarını göstermiştir; bunlar sosyal beceriler, çeşitlilik, kolay sıkılma, yaratıcı düşünme, bir alanda özel bir yetenek, merak, farkındalık, öğrenme stili, ilgi alanları ve duygusal becerilerdir. Ayrıca, yalnızlık, kabul ve fark edilme, kaygı, hüsran, başarı için baskı, mükemmeliyetçilik, zaman yönetimi ve kariyerle ilgili konuları özel yetenekli çocukların danışmanlık ihtiyaçları olarak belirtmişlerdir. Psikolojik danışmanlara göre özel yetenekli çocuklar çoğu zaman en azından bir etiketleme türüne maruz kalmaktadırlar; bunlar yüceltme, dışlama, kayırma, yabancılaştırma ve özel yeteneği saklamaktır. Psikolojik danışmanlar, profesyonel yeterlik ve sistemik bariyerleri profesyonel ihtiyaçları olarak belirtmiştir. Bireysel danışmanlık, grup rehberliği, bireysel rehberlik ve grupla danışmanlık, özel yetenekli çocuklarla çalışırken en çok kullanılan yaklaşımlardır. Psikolojik danışmanlar, öğretmenler, ebeveynler ve politika belirleyenler için de uygulamaya yönelik çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the perspectives of psychological counselors regarding gifted children in public primary schools in İstanbul. Within this purpose, children and professional needs were investigated. In this qualitative study, eight interviews were conducted using a semi-structured form with one male and seven female psychological counselors aged between 29 and 37 years old. Two of them had former work experience in the Science and Art Center (BİLSEM), the public institution for gifted education. Thematic analysis was used to analyze the data. The findings demonstrated that psychological counselors conceptualize giftedness in various ways, namely social skills, diversity, getting easily bored, creative thinking, special ability in a particular field, curiosity, awareness, learning style, interest area, and emotional skills. Additionally, they indicated loneliness, acceptance and recognition, anxiety, frustration, pressure for success, perfectionism, time management, and career-related issues as counseling needs of gifted children. According to psychological counselors, gifted children were often subjected to at least one of the labeling types; namely glorification, exclusion, favor, alienation, or hiding the gift. Psychological counselors indicated their professional needs as professional competence and systemic barriers. Finally, individual counseling, group guidance, individual guidance, and group counseling were the most utilized approaches when working with gifted children. The practical implications for psychological counselors, teachers, parents, and policy makers were also discussed.