İlkokul dördüncü sınıfta otantik öğrenme yaklaşımı ile sosyal bilgiler öğretimi: Bir eylem araştırması
Teaching social studies with authentic learning approach in fourth grade primary school: An action research
  1. Tez No: 801462
  2. Yazar: HÜSEYİN BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
21. yüzyılda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır. Günümüzde bireylerden, bilgiyi ezberleyen olmaktan ziyade, araştırma, sorgulama, üst düzey düşünme becerilerine sahip olma, karşılaştığı problemlere yaratıcı çözümler üretme, işbirliği içinde çalışabilme, sosyal becerileri yüksek, sorumluluk alabilme, edindiği bilgileri yapılandırma gibi özelliklere sahip olmaları beklenmektedir. Bütün bu beceri ve değerleri edinmek ancak gerçek dünya problem durumlarının öğrencilere sunulup gerçek bağlamından kopmamış etkinlikler yoluyla kazandırılmasıyla sağlanabilir. Bunun için okullarda öğrencinin merkezde olduğu yenilikçi yaklaşımlardan faydalanmak gerekmektedir. Yenilikçi yaklaşımlardan olan otantik öğrenme yaklaşımı, son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir. Bu araştırmada ilkokul dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersinde,“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”ile“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanlarında kullanılan otantik öğrenme yaklaşımı sürecinin nasıl gerçekleştiğinin ve süreçte ortaya çıkan sorunların nasıl giderileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olan eylem araştırması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Kahramanmaraş ilinin, Pazarcık ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. 10 kız ve 10 erkek öğrenciden oluşan çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın hedeflerine uygun olarak amaçlı örneklem yöntemlerinden 'tipik durum örneklemesi' kullanılarak evrenin genel özelliklerini yansıtması sağlanmış ve çalışma grubu sınırları belirlenmiştir. Araştırmacı aynı zamanda uygulamanın yapıldığı sınıfın öğretmenidir. Uygulama 11 hafta sürmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları, tanımlayıcı gözlem formları, bireysel öz değerlendirme formları, gruba yönelik değerlendirme formları, araştırmacı yansıtıcı günlüğü, öğrenci yansıtıcı günlüğü, gözlem, uzman görüşmesi değerlendirme formları, rubrik, yarı yapılandırılmış görüşme formlarından oluşmaktadır. Bu araştırmada nitel veri araçlarından elde edilen veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, otantik öğrenme etkinliklerine katılan öğrencilerin süreci ilgi çekici ve öğretici buldukları, otantik görevleri yaparken işbirliği içerisinde çalıştıkları, sosyal becerilerinin ve iletişim becerilerinin geliştiği, yüksek motivasyon ve istekle çalıştıkları, sürecin öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine olumlu katkıda bulunduğu, günlük yaşamlarına katkı yaptığı, öğrencilerin yardımlaşma, sabırlı olma, duygudaşlık yapma, saygı duyma gibi temel beceri ve değerlerinin artmasına olumlu katkı yaptığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak öğrenciler, sosyal bilgiler dersinin otantik öğrenme yaklaşımına göre işlenmesine yönelik olumlu görüşlerde bulunmuşlardır. Ayrıca, otantik öğrenme yaklaşımının sosyal bilgiler dersinin diğer öğrenme alanlarıyla çalışılması, otantik öğrenmenin diğer yöntemlerle desenlenerek çalışılması, otantik öğrenmenin dokuz bileşenin de derinlemesine incelendiği çalışmaların yapılması ve öğrencilerin üst düzey becerilerine katkısı odaklı çalışılmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology in the 21st century, it has become quite easy to access information. Today, individuals are expected to have characteristics such as researching, questioning, having high-level thinking skills, producing creative solutions to the problems they encounter, working in cooperation, having high social skills, taking responsibility, and structuring the information they have acquired, rather than memorizing information. Acquiring all these skills and values can only be achieved by presenting real-world problem situations to students and providing them with activities that are not detached from their real context. For this, it is necessary to benefit from innovative approaches in which the student is at the center in schools. The authentic learning approach, which is one of the innovative approaches, has attracted a lot of attention in recent years. In this research, it was aimed to determine how the authentic learning approach process used in the learning areas of“People, Places and Environments”and“Science, Technology and Society”in the fourth grade social studies course of primary school is realized and how to solve the problems that arise in the process. The research was carried out with the action research method, which is one of the qualitative research methods. The implementation of the research was carried out in a public primary school in Pazarcık district of Kahramanmaraş province in the 2021-2022 academic year. The study group consisting of 10 female and 10 male students was formed by using the purposeful sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In accordance with the objectives of the research,“typical case sampling”, one of the purposeful sampling methods, was used to ensure that it reflects the general characteristics of the universe and the limits of the study group were determined. The researcher is also the teacher of the class where the application is made. The application lasted 11 weeks. The data collection tools of the research consisted of descriptive observation forms, individual self-evaluation forms, group-oriented evaluation forms, researcher reflective diary, student reflective diary, observation, expert interview evaluation forms, rubric, and semi-structured interview forms. In this study, the data obtained from qualitative data tools were analyzed by content analysis. As a result of the research, the students who participated in the authentic learning activities found the process interesting and instructive, they worked collaboratively while doing authentic tasks, their social skills and communication skills improved, they worked with high motivation and enthusiasm, the process contributed positively to the students' high-level thinking skills, and contributed to their daily lives, It has been revealed that it contributes positively to the increase of students' basic skills and values such as helping, patience, empathy, and respect. As a result, the students made positive opinions about the social studies course being taught according to the authentic learning approach. In addition, it is recommended to study the authentic learning approach with other learning areas of the social studies course, to study authentic learning by patterning it with other methods, to conduct studies in which all nine components of authentic learning are examined in depth, and to focus on the contribution of students to their high-level skills.