Örgütsel ı̇klı̇m ı̇le örgütsel stres arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇ - Gençlik ve Spor Bakanlığı taşra teşkilatı
Examination of the relationship between organizational climate and organizational stress - ministry of YOUTH and sports provincial organization
  1. Tez No: 801477
  2. Yazar: YASİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı taşra teşkilatlarında görev yapan personellerin örgütsel iklim ve örgütsel stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi demografik değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın örneklemini farklı illerde görev yapmakta olan ve kolayda örneklem seçim yolu ile seçilmiş, gönüllü 577 erkek ve 579 kadın olmak üzere toplam 1156 personel oluşturmaktadır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma ile kategorik değişkenler için frekans ve yüzde analizi ile verilmiştir. Ölçeklerden elde edilen puanların demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında iki grup içeren kategorik değişkenler için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup içeren kategorik değişkenler için Varyans Analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arası farklılığı belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Sonuç olarak, demografik değişkenler ile örgütsel iklim ve örgütsel stres arasında ilişki olduğu gözlenmiştir. Örgütsel iklim ile örgütsel stres ve alt boyutları arasında hepsi negatif yönlü olmak üzere orta, zayıf ve çok zayıf düzeyde ilişkiye rastlanmıştır. Çalışma sonuçlarında, genel olarak örgütsel iklim ile örgütsel stres düzeyleri arasındaki ilişkinin önemini vurgulayan sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the organizational climate and organizational stress levels of the personnel working in the provincial organizations of the Ministry of Youth and Sports according to demographic variables. The sample of the study consists of a total of 1156 personnel, 577 male and 579 female volunteers, who work in different provinces and were selected by easy sampling method. Descriptive statistics of the data are given with mean, standard deviation for numerical variables, and frequency and percentage analysis for categorical variables. In order to compare the scores obtained from the scales according to demographic variables, independent samples t-test was used for categorical variables containing two groups, and Analysis of Variance was applied for categorical variables containing three or more groups. Tukey test, one of the multiple comparison tests, was applied to determine the difference between groups as a result of variance analysis. The relationships between the scores obtained from the scales were examined by Pearson correlation analysis. As a result, it has been observed that there is a relationship between demographic variables, organizational climate and organizational stress. There was a moderate, weak and very weak relationship between organizational climate and organizational stress and its sub-dimensions, all of which were negative. In the results of the study, results that emphasize the importance of the relationship between organizational climate and organizational stress levels were obtained in general.