Ceza muhakemesinde hukuka aykırı delillerin değerlendirilmesi yasağı
Prohibition of evaluation of unlawful evidence in criminal procedure
- Tez No: 801478
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda her şey delil olarak kabul edilebilir. Delil serbestisi olarak adlandırılan bu ilke, ceza muhakemesi sırasında başvurulan delil elde etme yöntemlerinin sınırsız olduğu anlamı taşımamaktadır. Zira delil elde etme faaliyetleri sırasında sıklıkla bireylerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale edilmektedir. Anayasa m.13'e göre temel hak ve özgürlükler ancak kanunlarla kısıtlanabilir. Bu nedenle delil elde etme faaliyetleri de kanunla düzenlenir. Ancak delil toplayan kamu görevlilerine çizilen bu sınırların bazen aşıldığı görülmektedir. Bu şekilde elde edilen deliller hukuka aykırı delillerdir. Delillerin hukuka aykırı yollarla elde edilmesiyle mücadele adına, yargılama yapmaya yetkili kişilerin delilleri değerlendirmesine bazı sınırlamalar getirilmiştir. Buna delil değerlendirme yasağı adı verilmektedir. Delil değerlendirme yasağının mevzuatımızdaki görünümlerinden birini Anayasa'nın 38/6. maddesinde hukuka aykırı bulguların delil olarak değerlendirilemeyeceği düzenlemesi oluşturmaktadır. Ayrıca 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 217/2. maddesine göre yüklenen suç ancak hukuka uygun şekilde elde edilen delillerle ispat edilebilir. Hukuka aykırı elde edilen deliller ve delillerin değerlendirilmesi yasakları konusunda Türk doktrininde ve yargı kararlarında farklı görüş ve uygulamalar bulunmaktadır. Çalışmanın amacı konuyla ilgili çözüm önerileri aramaktır.
Özet (Çeviri)
Everything can be accepted as evidence in criminal procedure law. This principle, which is called freedom of evidence, does not mean that the methods of obtaining evidence used during criminal proceedings are unlimited. Because, during the activities of obtaining evidence, the fundamental rights and freedoms of individuals are frequently interfered with. According to article 13 of the Constitution, fundamental rights and freedoms can only be restricted by laws. For this reason, the activities of obtaining evidence are also regulated by law. However, it is seen that these limits drawn to public officials who collect evidence are sometimes exceeded. Evidence obtained in this way is illegal evidence. In order to combat the unlawful obtaining of evidence, some restrictions have been imposed on the evaluation of evidence by authorized persons. This is called evidence evaluation prohibition. One of the appearances of the prohibition of evaluation of evidence in our legislation is Article 38/6 of the Constitution. The article provides that illegal findings cannot be considered as evidence. In addition, 217/2 of the Criminal Procedure Code No. 5271. According to the article, the charged crime can only be proved with the evidence obtained in accordance with the law. There are different views and practices in Turkish doctrine and judicial decisions regarding illegally obtained evidence and prohibitions on evaluation of evidence. The aim of the study is to search for solutions on the subject.