Hemşirelerin örgütsel iklim ve psikolojik güçlendirmeye ilişkin değerlendirmeleri
Nurses' perceptions of organizational climate and psychological empowerment
  1. Tez No: 489854
  2. Yazar: EMİNE KURUCA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SÜHEYLA ABAAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel araştırma, hemşirelerin örgütsel iklim ve psikolojik güçlendirme algılarının belirlenmesi, örgütsel iklim ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara il sınırları içinde bulunan, 500 ve üzeri yatak kapasitesindeki üç eğitim-araştırma hastanesi ve iki üniversite hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerde en az altı aydır çalışan ve basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilen 237 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Örgütsel İklim ve Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Veri değerlendirmesi IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Analizlerde ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde, ortanca, Kruskal Wallis ve Man-Whitney U testleri kullanılmış, örgütsel iklim ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişki için Spearman's Rho korelasyon katsayısına bakılmıştır. Hemşirelerin, Örgütsel İklim Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamalarının 2,69±1,020 ile“olumsuz etkileşim”ve 3,63±0,950 ile“hiyerarşi”alt boyutlarından alınan puanlar arasında değiştiği, hemşirelerin örgütsel iklimi ne olumlu ne de olumsuz olarak algıladıkları bulunmuştur. Hemşirelerin psikolojik güçlendirme puan ortalaması orta düzey üzerinde güçlendirme algısını (5,62±0,890) göstermekte olup,“anlam”alt boyutunda en yüksek (6,40±1.045) ve“etki”alt boyutunda ise en düşük (4,34±1,622) puan elde edilmiştir. Hem örgütsel iklim alt boyutları hem de psikolojik güçlendirme puanları yaş, çalışılan kurum ve meslekte geçirilen süre açısından farklılık göstermektedir. Örgütsel iklim ile psikolojik güçlendirme arasındaki en güçlü pozitif ilişki örgütsel iklimin“iletişim”alt boyutu (r=0,403) arasında iken, en öne çıkan negatif ilişki“stres”alt boyutu (r=-0,170) arasındadır. Hemşireler ayrıca“yoğun”kelimesi ile olumsuz;“güzel ekip çalışması”kelimeleri ile olumlu örgütsel iklim tanımlaması yapmışlardır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin psikolojik olarak güçlendirilmesi ve olumlu algılanan bir örgütsel iklimin oluşturulmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive relational research was done to assess the nurses' perceptions of organizational climate and psychological empowerment and to examine the relationship between two. The study was done at five hospitals with 500 beds in Ankara, including three Ministry of Health and two university hospitals, in a random sample of 237 nurses working for at least six months. Demographic data form, Organizational Climate and Psychological Empowerment Scales were used for data collection. Data was evaluated using IBM SPSS Statistics 23 package program and the mean, standard deviation, number and percentage, median, Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests were used. The relationship between organizational climate and psychological empowerment was examined by Spearman's Rho correlation coefficient. The organizational climate scores were changed between“negative interaction”(x̄=2,69±1,020) and“hierarchy”(x̄=3,63±0,950) subscales, and nurses assessed organizational climate neither positive nor negative. The psychological empowerment score of the nurses showed moderate perception of empowerment (x̄=5,62±0,890), with the highest score in the“meaning”subscale (x̄=6,40±1,045) and the lowest score in the“effect”subscale (x̄=4,34±1,622). The most frequent statement used by nurses was“team work”for positive and“work intensity”for negative work environment. Both organizational climate and psychological empowerment scores were different in terms of age, type of institution, and length of time in nursing. The strongest positive relationship between organizational climate and psychological empowerment was in the“communication”subscale (r=0,403) of organizational climate, while the prominent negative relationship was in“stress”subscale (r=-0,170). According to these findings, some recommendations were suggested for nurses' psychological empowerment and positive organizational climate.