Evlerinden elektronik ticaret yapan gerçek kişi satıcıların tacir sıfatları
Merchant status of natural person sellers conducting electronic commerce from their homes
  1. Tez No: 801498
  2. Yazar: SAFFET TARIK AKSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ticaret, insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir araçtır. İnsanlığın gelişimine paralel olarak gelişen ticaret; büyük boyutta işlemler yapan küçük bir topluluğun genel kurallardan farklı kurallara tabi kılınması ihtiyacının duyulmasıyla ilk defa, tacirler hukuku adıyla müstakil bir hukuk dalı olarak kabul görmüştür. Tarih boyunca ticaret hukukunun konusunun saptanması adına birçok sistem ileri sürülmüştür. Ülkemizde yürürlükte bulunan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK), hükümlerinin uygulanmasını merkez kavram olarak yer verdiği ticari işletmenin varlığına bağlamıştır. Bu bağlamda gelir sağlamayı hedef tutan faaliyetlerinin bağımsız ve devamlı şekilde yürütüldüğü organize ve aleni iktisadi bir işletmenin; ticari işletme niteliğinden söz edebilmek için işletmenin, esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı hedef tutması gerekmektedir. Ticaretin bir alt dalı olan elektronik ticaret, elektronik ortamda gerçekleştirilen iktisadi ve ticari her çeşit faaliyet olarak tanımlanabilir. Hayatın her alanında yaşanan dijital dönüşümle beraber elektronik ticaret, tüketici ve işletme sahipleri açısından çok sayıda avantaj ve imkânı bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple, özellikle Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) pandemisi sonrasında, elektronik ticaret faaliyetlerindeki artış, küresel ölçekte ivme kazanmıştır. Öyle ki gerçek kişilerin evlerinden mal ve hizmet satımı yapmaları, özellikle sosyal medyanın sunduğu imkânlar ile, ülkemizde son yıllarda oldukça artmıştır. İşte bu çalışmada söz konusu gerçek kişilerin faaliyetleri, tacir sıfatı açısından, TTK'nin merkez kavram olarak yer verdiği ticari işletme kavramı üzerinden sorgulanmıştır. Bu itibarla gerekli koşulların bulunması halinde, elektronik ticaret yoluyla evinden ürün veya hizmet satan gerçek kişilerin, tacir sıfatı taşıyacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade is an indispensable tool for human survival. As humanity developed, trade evolved alongside it. The need to subject a small group that engaged in large-scale transactions to different rules than those applied to the general public resulted in the recognition of“commercial law”as a distinct legal field. Throughout history, many systems have been put forward to determine the subject of commercial law. The Turkish Commercial Code No. 6102 (TCC) in force in our country has linked the application of its provisions to the existence of a commercial enterprise, which it places as a central concept. In this context, for an organized and publicized economic enterprise whose activities are carried out continuously and independently to be considered a commercial enterprise, it must aim to provide income beyond the limit foreseen for tradesmen enterprise. Electronic commerce, which is a sub-branch of trade, can be defined as any economic and commercial activity carried out in electronic medium. With the digital transformation experienced in all areas of life, electronic commerce offers numerous advantages and opportunities for consumers and business owners. Hence, particularly in the aftermath of the Novel Coronavirus Disease (COVID-19) pandemic, the surge in electronic commerce activities has gained momentum on a global scale. So much so that the sale of goods and services by individuals from their homes, especially through the opportunities offered by social media, has increased significantly in our country in recent years. In this study, the activities of these individuals have been questioned in terms of the title of the merchant through the concept of commercial enterprise which is the central concept of the TCC. Accordingly, it has been concluded that individuals who sell products or services from their homes through electronic commerce will carry the title of the merchant if the necessary conditions are met.