Cluster based routing by using MFO meta-heuristic algorithm
MFO meta- sezgisel algoritma kullanarak küme tabanlı yönlendirme
- Tez No: 801499
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, WSN'ler için yeni bir yönlendirme protokolü sunmaktadır Meta- sezgisel Güve-Alev Algoritmasından ilham alan küme tabanlı bir yönlendirme protokolü olarak adlandırılır, hava tahmini gibi çeşitli uygulamalarda kullanılan, uzaktan sağlık hizmeti, ve askeri bilgi alışverişi. Protokolün birincil amacı, sensör ağlarının güç tüketimi sorununa odaklanarak ağın ömrünü artırmaktır. Protokol, güvelerin bir ışık kaynağına karşı tutumuna dayanan bir geliştirme tekniği olan Meta- sezgisel Güve-Alev Algoritmasından esinlenmiştir. Güve-Alev Algoritmasının WSN'lerde optimal çözümler bulmada etkili olduğu gösterilmiştir. Önerilen protokol, düğümlerin erken ölümüne ve veri aktarım sorunlarına yol açabilecek enerji boşluklarının oluşumunu önlemek için dengesiz kümeleme teknikleri kullanır. Dengesiz kümeleme, her bir kümenin havuzdan ne kadar uzakta olduğuna bağlı olarak küme boyutunun hesaplanmasını içerir. Lavaboya yakın bir küme bulunursa, daha küçük olacaktır ve eğer daha uzaksa, daha büyük olacaktır ve bu da enerji deliklerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Önerilen protokol, WSN'lerde yaygın olarak kullanılan başka bir optimizasyon tekniği olan Parçacık Sürü Algoritması ile karşılaştırılmıştır. Parçacık Sürü Algoritması, bir kuş veya balık sürüsünün davranışına dayanır. Algoritmada, her parçacık olası bir yanıt için duraklar ve sürü, en iyi yanıtı bulmak için arama alanını tarar. Değerlendirme sonuçları, Meta- sezgisel Güve-Alev Algoritmasından ilham alan yöntemimizin, PSO Algoritmasına kıyasla enerji tüketimini ve ağ ömrünü önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir ve bu, önerdiğimiz protokolün WSN'lerde bu parametre için etkili olduğunu göstermektedi.
Özet (Çeviri)
This study presents a new routing protocol for WSNs called a cluster-based routing protocol inspired by the Meta-Heuristic Moth-Flame Algorithm, which is used in various applications such as predicting the weather, remote healthcare, and military information exchange. Protocol's primary objective is to increase the longevity of the network by focus on sensor networks' power consumption problem. The protocol is inspired by the Meta-Heuristic Moth-Flame Algorithm, which is an enhancement technique that is based on the attitude of moths towards a light source. The Moth-Flame Algorithm has been shown to be efficient in finding optimal solutions in WSNs. The proposed protocol uses unbalanced clustering techniques to prevent the formation of energy holes, which can lead to the early death of nodes and data transfer issues. Unbalanced clustering involves calculating the cluster size depending on how far away each cluster is from the sink. If a cluster is located near to the sink, it will be smaller, and if it is farther away, it will be bigger and this helps to prevent the formation of energy holes. The proposed protocol is compared to a Particle Swarm Algorithm, which is another commonly used optimization technique in WSNs. The Particle Swarm Algorithm is based on the behavior of a swarm of birds or fish. In the algorithm, each particle stands in for a potential answer and the swarm navigates the search area to locate the best answer. The results of the evaluation show that our method inspired by the Meta-Heuristic Moth-Flame Algorithm improves energy consumption and network longevity significantly when compared to the PSO Algorithm and this suggests that our proposed protocol is an effective for this parameter in WSNs.