How e-commerce companies use retail to maintain e-commerce as an institution: A case for institutional maintenance work
E-ticaretin perakendecilik üzerinden bir kurum olarak sürdürülmesi
- Tez No: 592074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, e-ticaret şirketlerinin, bir kurumsal yapı olan geleneksel perakendeciliği kullanarak, bir başka kurumsal yapı olan e-ticareti nasıl sürdürdükleri ve altında yatan mekanizmaları incelemektir. Bu çalışmada, Türkiye'den seçilmiş e-ticaret şirketlerinin yüksek mevkilerinde görevli 10 yönetici ile yapılan röportajlardan elde edilen veriler ile, çeşitli medya kuruluşlarından toplanan, geleneksel perakendeciliğe adım atmış farklı şirketlerin yöneticileri ile yapılan röportajlardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Bir nitel araştırma tasarımı kullanarak gözlemledik ki, perakende mağazalara sahip olmak, şirketlerin e-ticaret taraflarını dört farklı şekilde olumlu yöne doğru yönlendirmektedir. İlk olarak, perakende mağazalar, somutlaştırma ve özelleştirme yöntemleri ile müşterileri olumlu yönde etkilemiştir. İkinci olarak, mağazalar, yeni görevler oluşturarak ve çalışanların işlere dahiliyetini artırarak, şirketlerin çalışanlarını ellerinde tutmalarını ve çalışanların iş tatminlerinin artmasını sağlamıştır. Üçüncü olarak, perakende mağazacılık, şirketler ve tedarikçileri arasındaki ilişkinin güçlenmesini sağlamıştır. Son olarak, perakende mağazalar, şirketlerin marka imajı ve bilinirliğini artırmıştır. Bu bulgular ışığında, diğer tipte kurumsal yapılarla arasında bir etkileşime sebep olmasına rağmen, bir kurumsal yapıyı sürdürmeye çalışan aktörlerin, bir başka kurumsal yapıyı kullanmasının mümkün olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate how e-commerce companies maintain e-commerce as an institution using traditional retail which is another institution and the underlying mechanisms. In this study, we used data collected from 10 interviews of top managers from selected e-commerce companies from Turkey and also additional data including interviews of top managers of e-commerce companies that went into traditional retail business collected from various media outlets. With the help of a qualitative research design, we observed that having retail stores impacted the e-commerce business of the companies in a positive direction in four different ways. Firstly, it affected the customers of these companies positively by creating a way of concretization and personalization. Secondly, we argued that it helped companies to retain their employees and increase their job satisfaction by creating new tasks and increasing their involvement. Thirdly, having retail stores have a positive impact on the relationship between the suppliers and the companies. Lastly, retail stores increase the brand image and awareness of e-commerce companies. With these findings, we concluded that using another institution is possible for actors trying to maintain an institution although it can cause an interplay between institutional maintenance work and other types of institutional work.