Görsel anlatım dili olarak algoritmik tabanlı dijital enstalasyon çalışmaları
Algorithmically based as a visual expression language digital installation applications
- Tez No: 801497
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Belli bir mekan içerisinde kurgulanıp kompoze edilen Enstalasyon'un, günümüz modern sanatında önemli bir sanat pratiği olduğu görülmektedir. Köken olarak avangart sanat akımlarından beslenen bu kavram, özellikle Sanayi Devrimi ve Endüstrileşmenin ardından teknoloji ile birlikte gelişim göstererek sanatın ayrılmaz bir bütünü haline gelmiştir. Meydana gelen teknolojik gelişmeler, özellikle enstalasyonun anlatım biçim ve içeriğinin değişimi noktasında başlıca etkendir. Teknolojinin gelişimi ile evrimleşerek farklı bir boyut kazanan enstalasyon, dijitalleşerek sanatta yeni bir yer edinmiştir. Bu tez çalışmasında, geçmişten günümüze enstalasyona kadar geçen sürecin değişimi ve devamında dijitalleşmenin etkileriyle günümüz modern sanatına gelinceye kadar dijital enstalasyonların teknik özelliklerine paralel kullanılan malzemenin gelişim ve değişiminin sürece olan katkıları araştırılmıştır. Bu tezin temel amacı; geleneksel ve modern dönem dijital enstalasyonları arasında karşılaştırma yapılarak farklılıkların ortaya konulması ve algoritmik tabanlı dijital enstalasyon uygulama örneklerini tanıtarak araştırmacılara kaynak oluşturmaktır. Araştırma; çeşitli kitap, makale, yayımlanmış veya yayımlanmamış doktora ve tez çalışmaları, internet yayımları vb. birçok kaynağın taranması sonucunda nitel araştırma yöntemi kullanılarak algoritmik tabanlı dijital enstalasyon uygulama örnekleri incenmiş olup analiz, sentez ve değerlendirme kronolojisinde konunun araştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen çalışma örnekleri üzerinden değişimin teknik ve malzeme boyutu incelenerek enstalasyonun ayrılmaz parçası haline gelen etkin izleyici katılımının önemi ve duygusal deneyimi yansımalarıyla ortaya koyulmuştur. vi Günümüz dijital enstalasyon uygulamalarının temel çekirdeğinin algoritma ve algoritmik tabanda tanımlı bir dizi yazılım ve donanım ürününü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The installation, which was constructed and composed in a certain space, It is seen that there is an important art practice in today's modern art. Origin This concept, which is fed by avant-garde art movements, especially the Industrial Revolution and After industrialization, it has developed with technology and art is inseparable. has become a whole. Technological developments, especially It is the main factor in changing the narrative form and content of the installation. The installation, which evolved with the development of technology and gained a different dimension, digitalized and gained a new place in art. In this thesis study, the process from the past to the present installation until today's modern art with the effects of digitalization material used in parallel with the technical features of digital installations. The contribution of development and change to the process has been investigated. The main purpose of this thesis; by comparing traditional and modern era digital installations. revealing the differences and applying algorithmic-based digital installation To create resources for researchers by introducing examples. Research; various books, articles, published or unpublished doctoral and dissertation studies, internet publications etc. qualitative research method as a result of scanning many sources Algorithmic-based digital installation application examples were examined using The subject has been researched in the chronology of analysis, synthesis and evaluation. As a result, the technical and material aspects of the change over the obtained study samples. active audience, whose dimension has become an integral part of the installation. The importance of participation and emotional experience are revealed with its reflections. vi The basic core of today's digital installation applications is algorithm and concluded that there is a set of software and hardware products defined on an algorithmic basis. has been reached.