COVİD-19 pandemisi sonrası uzaktan çalışan yetişkinlerde algılanan stres düzeyinin ve depresyonun sigara bağımlılığına etkisi
The effect of perceived stress level and depression on cigarette addiction in remote working adults after the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 801561
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemisi sonrası uzaktan çalışan yetişkinlerin algıladıkları stres düzeyinin ve depresyonun sigara bağımlılığına etkisini incelemektir. Ayrıca sigara kullanan ve kullanmayan uzaktan çalışan yetişkinlerin algıladıkları stres düzeyleri ve depresyon dereceleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemi 18 ile 65 yaş arasındaki 167 kişilik örneklem grubundan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri normal dağıldığı için betimsel istatistiklere ek olarak parametrik testlerden Person Korelasyon, Independent t-testi, one-way Anova ve Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Araştırmanın ölçüm araçları kişisel bilgi formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri'dir. Araştırma sonuçlarına göre pandemi sonrası uzaktan çalışan yetişkinlerin stres düzeyleri ve depresyon seviyeleri orta düzeydedir; sigara kullanan ve kullanmayanlar arasında da anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre algılanan stres seviyesi ve depresyon düzeyinin sigara bağımlılık derecesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kişisel bilgi formunda yer alan bilgilerin sonuçlarına göre yaş ilerledikçe bağımlılık düzeyi artmaktadır. Kişilerin medeni durumları ve eğitim düzeyleri bağımlılık derecesini etkilerken, cinsiyet ve psikolojik problemlerin bağımlılık derecesinde etkiye sahip faktörler olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of perceived stress level and depression on cigarette addiction in remote working adults after the covid-19 pandemic. Also, for the remote working adults that either uses or doesn't use cigarette, their perceived stress level and degree of depression were evaluated. The sample of the study consists of a sample group of 167 people between the ages of 18 and 65. Since the data of the study were normally distributed, in addition to descriptive statistics, Pearson Correlation, Independent t-test, one-way Anova and Post-Hoc tests from parametric tests were used. Measurement instruments for the study included as personal information form, Fagerström Nicotine Dependency Scale, Perceived Stress Scala and Beck Depression Inventory. According to the results of the research, the stress levels and depression levels of adults working remotely after the pandemic are moderate, there is no significant difference between smokers and non-smokers. According to the results of the study, no significant relationship was found between the level of perceived stress and the level of depression and the degree of smoking addiction. According to the results of the information in the personal information form, the level of addiction increases with age. While marital status and education level of individuals affect the degree of addiction, it has been observed that gender and psychological problems do not have an effect on the degree of addiction.