Kültür emperyalizminin Netflix üzerinden okunmasına yönelik bir araştırma
A research on reading cultural imperialism on Netflix
- Tez No: 801562
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TANYERİ MAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kültür emperyalizmi, ülkelerin kendi kültürel değerlerini, sembollerini ve fikirlerini başka ülkelere aktarması ve benimsetmesidir. Bu aktarım geçmişte ağırlıklı olarak geleneksel mecralar üzerinden yapılsa da zaman içerisinde teknolojiye bağlı olarak dijital alanlara da taşınmış ve dijital platformlara yönelim başlamıştır. Özellikle bir kültür taşıyıcısı olan televizyonun dijitalleşmesiyle birlikte dijital TV platformları kültür emperyalizminin önemli uygulayıcıları konumuna gelmiştir. Bilhassa bu platformların başında küresel çapta yayın yapan ve milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Netflix gelmektedir. Bu çalışmada kültür emperyalizmi faaliyetleri çerçevesinde Netflix kullanımını ortaya koymak ve kültür emperyalizminin dijital mecralara geçişiyle birlikte Netflix'in bu süreçteki işleyişini açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Netflix'te yer alan Amerikan yapımı filmlerle sınırlandırılan çalışmada içerik analizi tekniği kullanılmış ve Amerika kültürüne ait ögeler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular“güç sembolleri”,“bilim ve teknoloji”,“medya”,“Amerikan markaları”,“mimari”,“ekonomi”,“askeri”,“spor”,“eğitim”,“yeme-içme”ve“evrensel kelimeler”olarak 11 tema altında kodlanmıştır. Bulgular Netflix'te yer alan Amerikan yapımı filmlerde Amerikan kültürel ögelerinin vurgulandığını göstermektedir. Dolayısıyla Amerika'nın filmler aracılığıyla kültür emperyalizmi faaliyetlerini Netflix üzerinden yürüttüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural imperialism is the transfer and adoption of countries' own cultural values, symbols and ideas to other countries. Although this transfer was mainly made through traditional channels in the past, it has also moved to digital areas over time, depending on technology, and a tendency towards digital platforms has begun. Especially with the digitalization of television, which is a carrier of culture, digital TV platforms have become important practitioners of cultural imperialism. Particularly at the forefront of these platforms is Netflix, which broadcasts globally and has millions of users. In this study, it is aimed to reveal the use of Netflix within the framework of cultural imperialism activities and to reveal the functioning of Netflix in this process with the transition of cultural imperialism to digital channels. In the study limited to American-made films on Netflix, the content analysis technique was used and elements of American culture were analyzed. The findings obtained as a result of the research were coded under 11 themes as“power symbols”,“science and technology”,“media”,“American brands”,“architecture”,“economy”,“military”,“sports”,“education”,“food and beverage”and“universal words”. Findings show that American cultural elements are emphasized in American-made films on Netflix. Therefore, it has been concluded that America carries out its cultural imperialism activities through movies through Netflix.