Klinik örneklerden soyutlanan bakterilerde dışa atım pompa inhibitörlerinin çeşitli antibiyotiklerin etkinliği üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of efflux PUMP inhibitors on the efficacy of various antibiotics in bacteria isolated from clinical specimens
- Tez No: 801585
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlığın karşı karşıya kaldığı en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olan antibiyotik direnci, yeni antimikrobiyal ajan geliştirmede yeni stratejileri ve yaklaşımları zorunlu kılmaktadır. Dışa atım pompa inhibitörleri (DAPİ) ve diğer aday ajanlar ile ilgili gelişmeler umut verici olmakla birlikte, mevcut antibiyotiklerin kullanım sürelerini ve etkinliklerini artırabilme arayışları da devam etmektedir. Bu çalışmada, verapamil (VER), rezerpin (REZ) ve karbonil siyanid 3-klorofenilhidrazon (CCCP) olmak üzere üç adet DAPİ'nin, 5 standart suş ve 15 klinik izolata karşı, antibakteriyel etkisi disk difüzyon ve sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile, çeşitli antibiyotiklerle sinerjistik etkileşimi ise checkerboard yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında, çoklu dirençli 3'er adet Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Enterococcus faecalis ve 11 adet Staphylococcus aureus klinik izolatı ile, K. pneumoniae ATCC 700603, P. aeruginosa ATCC 27853, E. coli ATCC 25922, S. aureus ATCC 29213 ve E. faecalis ATCC 29212 olmak üzere 5 adet ATCC suşu kullanılmıştır. Dışa atım pompa inhibitörlerinin antibakteriyel etkilerinin güçlü olmamasına karşın, denenen antibiyotiklerle etkileşiminin çoğunlukla sinerjistik veya aditif olduğu saptandı. Bu çalışmada dışa atım pompa inhibitörlerinin, kullanılan izolatlardaki dışa atım pompaları ile olası etkileşimi sonucu denenen antibiyotiklerin minimum inhibitör konsantrasyon değerlerini düşürebildiğinin gösterilmesi, dışa atım pompa inhibitörlerinin antibiyotiklerle kombine kullanımının, antibiyotiklerin etki spektrumunu artırabileceğine, bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç düzeyini ve direncin ortaya çıkma sıklığını azaltabileceğine yönelik düşünceleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance, one of the most important public health problems faced by humanity, requires new strategies and approaches to develop new antimicrobial agents. Although developments regarding efflux pump inhibitors (DAPI) and other candidate agents are promising, the search for increasing the duration and effectiveness of existing antibiotics continues. In this study, the antibacterial effect of three DAPIs, verapamil (VER), reserpine (REZ) and carbonyl cyanide 3-chlorophenylhydrazone (CCCP), against 5 standard strains and 15 clinical isolates were determined by disc diffusion and broth microdilution method, and the synergistic interactions with various antibiotics by the checkerboard method. Within the scope of the study, 3 clinical isolates of Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli and Enterococcus faecalis each and Staphylococcus aureus, K. pneumoniae ATCC 700603, P. aeruginosa ATCC 27853, E. coli ATCC 25922, S. aureus ATCC 29213 and E. faecalis ATCC 29212 standard strains were used. Although the antibacterial effect of the efflux pump inhibitors alone were not strong, the interaction with the antibiotics tested was mostly synergistic or additive. In this study, the demonstration that efflux pump inhibitors can decrease the minimum inhibitory concentration values of the tested antibiotics, as a result of their possible interaction with the efflux pumps in the isolates used, supports the throughts that the combined use of efflux pump inhibitors with antibiotics may increase the effect spectrum of antibiotics, reduce the level of resistance to antibiotics and the frequency of occurrence of resistance in bacteria.