Climate change and agriculture: The impact of climate change on crop production in Türkiye
İklim değişikliği ve tarım: İklim değişikliğinin Türkiye'nin tahıl üretimine etkisi
- Tez No: 801594
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. MEHMET UFUK ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küresel olarak kabul gören iki temel konu bulunmaktadır. İlk olarak, küresel iklim değişikliği giderek artan bir hızda devam etmekte, beraberinde aşırı hava koşullarını getirmektedir. İkinci olarak, iklim değişikliğine en hassas sektörlerin başında tarım gelmektedir. Gıda üretiminin iklime ve hava koşullarına karşı çok hassas olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, iklim değişikliğinin gıda üretimine, gıda fiyatlarına ve kaçınılmaz olarak gıda güvenliğine ciddi etkileri bulunmaktadır. Türkiye de iklim değişikliğinin beklenen etkilerini yaşamakta ve son dönemlerde aşırı hava olaylarına maruz kalmaktadır. İklim değişikliği devam ettiği müddetçe bu etkilerin yoğunlaşması beklenmektedir. Türkiye özellikle tarım sektöründe çok kırılgandır. Bu nedenle, iklim değişikliğinin Türkiye'de tarıma olası etkilerini analiz etmek önem taşımaktadır. Türkiye, iklim değişikliği kaynaklı hasarları ve artan gıda fiyatlarını yönetmek için ciddi önlemler almalıdır. Bu tez, iklim değişikliğinin Türkiye'nin tarım sektöründe önemli rol oynayan belirli tahıl ürünleri üretimine etkisini analiz etmektedir. Ekonometrik modellerden yararlanılarak farklı senaryolar için iklim değişikliğinin etkisi incelenmiştir. Model sonuçlarına göre kısa, orta ve uzun vadede buğday, arpa, mısır, pirinç ve ayçiçeği üretiminde ciddi düşüşler öngörülmektedir. İklim değişikliğinin tahıl üretimine negatif etkisinin zaman içerisinde artacağı hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are two critical issues that achieved global consensus. First, global climate change is happening at an increasing rate accompanied by increasing number of climate-related extreme weather conditions. Second, agriculture is the most vulnerable sector to climate change. Food production heavily relies on weather conditions as well as climate. Therefore, climate change is expected to have severe consequences on food production, food prices and inevitably on food security. Türkiye, in line with the predicted impacts of climate change, has witnessed severe weather events in the last decades. It is expected that these impacts will intensify as climate change continues. Türkiye is particularly vulnerable in agricultural sector. Thus, it is critical to analyze how climate change will affect agriculture in Türkiye. Türkiye still requires considerable efforts to meet the challenge of climate change related damages. This thesis analyzes the impacts of climate change on major crop production in Türkiye relying at the center of Turkish agriculture. Using an econometric model, the thesis estimates a significant reduction in wheat, barley, corn rice and sunflower production in the short, medium and long-term. The impact is found to be increasing over time depending on various climate scenarios.