Isparta ili elma bahçelerindeki Panonychus ulmi'nin hexythiazox ve etoxazole'e karşı duyarlılık düzeyleri ve P450 monooksigenaz enzim aktivitesinin belirlenmesi
Determnation of sensitivity levels to hexathiaxoz and etoxazole and P-450 monooxigenaz enzym activitity in Panonychus ulmi in appleorchards of Isparta province
  1. Tez No: 373182
  2. Yazar: YASEMİN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elma bahçelerinde ekonomik kayıplara neden olan birçok zararlı ve hastalık vardır. Bunlardan biri olan Avrupa kırmızıörümceği Panonychus ulmi Koch. (Acari: Tetranychidae) elma bahçelerinde önemli zararlara neden olmaktadır. Isparta'da üreticiler zararlı ve hastalıkların savaşımında daha çok kimyasal savaşım yöntemlerini tercih etmektedirler. Zararlıların, yoğun kullanılan tarım ilaçlarına karşı direnç kazanması olası bir durumdur. Bu nedenle, bu çalışmada Isparta elma bahçelerinden toplanan P. ulmi popülasyonlarının; akarisitlere karşı direnç durumları, esteraz ve P450 enzimlerinin seviyeleri incelenmiştir. Biyoassay çalışmalarında, ilaçlama kulesi-yaprak biyoassay yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Panonychus ulmi popülasyonlarında hexythiazox'a karşı 0.6-1.2 kat, etoxazole'e karşı ise 0.5-1.7 kat direnç belirlenmiştir. P. ulmi popülasyonlarında, her iki aktif maddeye karşı da önemli bir duyarlılık kaybı belirlenmemiştir. P450 enzim aktivitesi, iki farklı yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. PNOD substratı kullanılarak fotometrik olarak belirlenen P450 enzim aktivitesinde, popülasyonlar arasında istatistiki bir fark bulunamamıştır. P450 enzim aktivitesinin, ECOD substratı kullanılarak florimetrik olarak belirlenmesinde ise popülasyonlar arasında önemli istatistiki farklar bulunmuştur. Esteraz enzim seviyeleri ise 16.10-26.28 mOD/min/mg protein değerleri arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many pests and diseases that causing economic losses in apple orchards. European red mite Panonychus ulmi Koch (Acari: Tetranychidae) is caused significant damages in apple orchards. Growers prefer more chemical methods to control for pest and disease control in Isparta. It is possible that pests develop resistance against pesticide used intensively. Therefore, in this study, P. ulmi populations that collected from Isparta apple orchards resistant to acaricides, levels of esterase and P450 enzymes were examined. In biyoassay studies, disinfestation tower-leaf biyoassay methods were used. According to the results obtained, the resistance was determined against to Hexythiazox 0.6-1.2 fold, against to etoxazole 0.5-1.7 fold in P. ulmi populations. It was not determined that a significant loss of sensitivity against both active substances in P. ulmi populations. Activity of P450 enzyme was analyzed using two different methods. In activity of P450 enzyme that determined photometrically using the PNOD substrate, a statistical difference was not found between populations. In activity of P450 enzyme that determined fluorometric using the PNOD substrate, significant statistical differences were found between populations. Levels of esterase enzyme were determined that between 16.10-26.28 mOD/min/mg protein values.