Koksartroz ve gonartrozlu hastalarda sarkopeni sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
Frequency of sarcopenia and related risk factors in patients with coxarthrosis and gonarthrosis
  1. Tez No: 801610
  2. Yazar: İLYAS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ALBAYRAK GEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma ile kalça ve diz OA'sında EWGSOP 2018 tanı kriterleri kullanarak sarkopeni varlığını çok boyutlu olarak değerlendirmek, OA şiddetiyle ilişkisini belirlemek, bölgesel sarkopeniyi belirlemek ve bu iki hastalık arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 128 OA hastası alındı. Katılıcımların tamamına SARC-F anketi dolduruldu. Kas gücü; Baseline el dinamometresi kullanılarak el kavrama gücü ve sandalye otur kalk testi ile değerlendirildi. Kas kitlesi Lunar marka DEXA cihazı ile ölçüldü. Fiziksel performans için yürüme hızı, TUG testi uygulandı. Katılımcıların ağırlık, boy, ekstremite çevresi, bel ve kalça çevresi standart prosedürler kullanılarak ölçüldü. Aynı zamanda katılımcıların tamamının Esaote marka ultrason cihazı ile kuadriseps femoris, rektus femoris, vastus intermedius ve rektus abdominus kas kalınlığı ölçüldü. Bu çalışmada ise sarkopeni prevalansı %2,3 bulunmuştur. sarkopenik hasta grubunun daha yaşlı ve eğitim durumunun daha düşük olduğu saptanmıştır. USG ile bakılan kas ölçümlerinde sarkopenik hasta grubunda bilateral rektus femoris, vastus intermedius, kuadriseps femoris kas kalınlıklarının daha düşük olduğu tesspit edilmiştir. Sarkapeni taramasında kullanılan SARC-F anketi, kas gücü ölçümünde kullanılan el kavrama gücü ve sandalye otur kalk testi, fonksiyel testlerden olan yürüme hızı ve TUG testi sonuçlarında gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. DEXA değerlerinden VKK ve AKK değerleri sarkopenik hastalarda daha düşük bulunmuştur. Sarkopenik hastalarda VAS skoru ve WOMAC indeksi daha yüksek, SF-36 parametreleri daha düşük bulunmuştur. Sarkopeni için kadın cinsiyet, sağ el kavrama gücü ve sandalye otur kalk testi risk faktörü olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the presence of sarcopenia multidimensionally, to determine its relationship with OA severity, to determine regional sarcopenia, and to investigate the relationship between these two diseases, using the EWGSOP 2018 diagnostic criteria in hip and knee OA. 128 OA patients were included in the study. SARC-F questionnaire was filled in all of the participants. Muscle strength was assessed with hand grip strength using the Baseline hand dynamometer and chair stand test. Muscle mass was measured with the Lunar brand DEXA device. Walking speed and TUG test were used for physical performance. Participants' weight, height, extremity circumference, waist and hip circumference were measured using standard procedures. At the same time, quadriceps femoris, rectus femoris, vastus intermedius and rectus abdominus muscle thickness were measured with Esaote brand ultrasound device. In this study, the prevalence of sarcopenia was found to be 2.3%. It was determined that the sarcopenic patient group was older and had a lower education level. In the muscle measurements measured by USG, it was determined that bilateral rectus femoris, vastus intermedius, and quadriceps femoris muscle thicknesses were lower in the sarcopenic patient group. Significant differences were found between the groups in the SARC-F questionnaire used in sarcapenia screening, hand grip strength and chair stand test used in muscle strength measurement, walking speed and TUG test, which is one of the functional tests. Among the DEXA values, SMM and ASM values were found to be lower in sarcopenic patients. VAS score and WOMAC index were higher and SF-36 parameters were lower in sarcopenic patients. Female gender, right hand grip strength and chair stand test were found to be risk factors for sarcopenia.