Artroplasti sonrasında hastalarda kronik ağrı gelişme insidansının kan glukoz düzeyi ile ilişkisi
The relationship between blood glucose levels and the incidence of chronic pain development in patients following arthroplasty
- Tez No: 927553
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Postoperatif kronik ağrı (POKA), cerrahi işlem sonrasında üç aya kadar devam eden, cerrahi alan ve ilişkili dermatom boyunca görülen ağrı olarak tanımlanmaktadır. Cerrahi prosedüre bağlı olarak %5-85 arasında değişen insidans oranlarıyla önemli bir halk sağlığı sorunu teşkil etmektedir. Artroplasti cerrahisi sonrasında, hasta popülasyonu ve cerrahi prosedürler nedeniyle POKA sık görülmektedir. Kalça protezi sonrası %7-23, diz protezi sonrası %3-44 oranında kronik ağrı bildirilmiştir. Son dönemde yapılan çalışmalar, hiperglisemi ve diyabet varlığının postoperatif kronik ağrı gelişiminde rol oynadığını göstermiştir. Bu konudaki klinik araştırmalar sınırlıdır. Hipotez: Çalışmamızda preoperatif dönemde yüksek kan şekeri düzeyleri olan hastalarda POKA gelişme riski daha yüksek olacaktır. Ayrıca diyabetik hastalarda kan şekeri ve HbA1c yüksekliği POKA gelişme riskini artıracaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda gonartroz veya koksartroz nedeniyle primer TDP veya TKP uygulanan 239 hastadan oluşmaktadır.Hastaların verileri iki aşamada toplandı. İlk olarak, hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) kullanılarak seçilen tarihlerde opere olan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu sayede hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), preoperatif ve postoperatif kan şekeri, Hba1c ve lipit profili değerleri, operasyon tarihi, uygulanan anestezi (genel, rejyonel) ve artroplasti (total diz protezi, total kalça protezi) türü ile opere edilen taraf bilgilerine ulaşıldı. İkinci aşamada ise, 239 hasta telefonla aranarak kilo, boy, medeni durum, eğitim düzeyi, sigara kullanımı, geçirilmiş operasyon öyküsü, ek hastalıklar, kullanılan ilaçlar, preoperatif ve postoperatif ağrı skoru (Numerik Ağrı Skalası- NRS) ile ağrının niteliği (künt, batıcı, yanıcı vs.) sorgulandı. Böylece, postoperatif kronik ağrı gelişiminde rol oynayabilecek çok sayıda parametre değerlendirmeye alındı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 239 hastanın yaş ortalaması 63,9 ± 10,8 yıl, %69,5'i kadın, ortalama VKİ 30,2 ± 5,2 kg/m2 idi. Hastaların %56,9'una TDP, %43,1'ine TKP uygulanmış, en sık eşlik eden komorbiditeler HT (%55,6), DM (%31) ve KAH (%18,8) olarak saptanmıştır. POKA gelişimi ile glisemik parametreler incelendiğinde, hastaların kan şekeri düzeyleri dört gruplu sınıflandırmada (≤100 mg/dL (%59.0), 101-125 mg/dL (%24.7), 126-140 mg/dL (%7.5) ve >140 mg/dL (%8.8)) istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p=0.512). ROC analizi sonucunda belirlenen 97 mg/dL cut-off değeri ile yapılan değerlendirmede, POKA grubunda >97 mg/dL oranı %52.6, POKA olmayan grupta %42.4 bulundu ve risk 1.5 kat artmış görünmekle birlikte istatistiksel anlamlılık saptanmadı (p=0.114, OR: 1.509, %95 GA: 0.906- 2.516). HbA1c için belirlenen 5.42 cut-off değeri üzerindeki hastalarda POKA riski 2.6 kat artmış olmakla beraber, bu da istatistiksel anlamlılık göstermedi(p=0.129, OR: 2.564, %95 GA:0.737-8.922). Diyabet varlığı (p=0.110) ve antidiyabetik ilaç kullanımı (p=0.082) da POKA gelişimi ile anlamlı ilişki göstermedi. Diğer risk faktörleri değerlendirildiğinde, düşük HDL(≤55 mg/dL, p=0.008), düşük total kolesterol (≤197 mg/dL, p=0.015), yaş (>46 yaş, p=0.006), kilo (>65 kg, p=0.026), uzun boy (>174 cm, p=0.035) ve hipertansiyon varlığı (p=0.049) POKA gelişimi için anlamlı risk faktörleri olarak belirlendi.Tartışma: Çalışmamızda, TDP ve TKP ameliyatı sonrası POKA prevalansı %47,7 olarak bulundu. Artroplasti operasyonu olması nedeniyle hastaların çoğu kadın ve ileri yaştadır.Preoperatif yüksek ağrı skoruna sahip hastalarda, postoperatif 3. ayda ağrı düzeylerinde belirgin azalma gözlemlendi. Tariflenemeyen ağrı oranı %59.6 olup, batıcı, künt ve yanıcı ağrılar diğer yaygın ağrı tipleridir. Kan şekeri düzeyleri grupları arasında POKA gelişimi açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0.512). Bu durum preoperatif glukoz değerlerinin normal aralıkta veya hafif yüksek olmasının POKA gelişimi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir.Bununla birlikte, yüksek glukoz düzeylerinde POKA eğiliminin artması, glisemik kontrolün önemini vurgulamaktadır. Literatürde bu konudaki çalışmalar sınırlı ve çelişkilidir; bazı çalışmalar diyabetik hastalarda postoperatif kronik ağrı riskinin 8 kat arttığını bildirirken, bazıları daha düşük risk bildirmiştir. HbA1c açısından değerlendirildiğinde, HbA1c düzeyi >5.42 olan hastaların %92.5'inde postoperatif kronik ağrı geliştiği ve riskin 2.5 kat arttığı saptandı. Güven aralığının geniş olması (0.737-8.922) ve p değerinin 0.129 olması bu ilişkinin istatistiksel anlamlılığa ulaşamadığını gösterse de POKA grubundaki yüksek HbA1c prevalansı (%92.5) klinik açıdan oldukça önemlidir. Bu bulgular, diyabetik hastaların cerrahi öncesi değerlendirilmesinde HbA1c düzeyinin önemli bir belirteç olabileceğini ve preoperatif dönemde glisemik kontrolün optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Yüksek glukoz düzeylerinin diğer cerrahi komplikasyon risklerini de artırabileceği göz önünde bulundurulduğunda, ameliyat öncesi dönemde kan şekeri regülasyonunun sağlanması önem kazanmaktadır. Antidiyabetik kullanımı açısından, POKA grubunda kullanım oranı daha yüksek (%35.1 vs %24.8) bulunmuş ve risk 1.6 kat artmaktadır. Diğer risk faktörleri incelendiğinde düşük HDL (≤55 mg/dL) kolesterol riski 4 kat, düşük total kolesterol (≤197 mg/dL) riski 3.3 kat artırırken, hipertansiyon varlığı riski 1.7 kat artırmaktadır. Literatürde düşük kolesterol seviyelerinin opioid aktivitesini azaltarak postoperatif ağrıyı artırdığı ve femur boyun kırığı sonrası kronik ağrının düşük HDL ve yüksek LDL ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Hipertansiyon ile kronik ağrı arasında çift yönlü bir ilişkiolduğu belirtilmiştir. Çalışmamızda yaş, kilo, boy, hipertansiyon ve lipid profili gibi faktörler POKA gelişiminde önemli risk artışlarıyla ilişkilendirilirken, steroid kullanımı ve yüksek VKİ gibi faktörler koruyucu etkiler göstermiştir. Bu bulgular, POKA yönetiminde bireysel risk faktörlerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç: Bu sonuçlar ışığında, özellikle diyabetik hastalarda ve perioperatif kan şekeri yüksek seyreden hastalarda postoperatif ağrı yönetimi protokollerinin gözden geçirilmesi, bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve preoperatif dönemde multidisipliner yaklaşımla glisemik kontrolün optimizasyonu önerilir. Ayrıca, ağrının subjektif doğası ve hastaların ağrılarını tanımlamada yaşadığı zorluklar göz önüne alınarak, ağrı değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi ve hastalara ağrılarını ifade etmeleri konusunda daha fazla destek verilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, POKA'nın multifaktöriyel etiyolojisi ortaya konmuş ve özellikle yaş gibi, antropometrik ölçümler ve metabolik faktörlerin önemli risk belirleyicileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Postoperative chronic pain (POCP) is defined as pain that continues up to three months after surgery, occurring along the surgical site and associated dermatome. It constitutes a significant public health problem with incidence rates varying between 5-85% depending on the surgical procedure. POCP is common after arthroplasty surgery due to the patient population and surgical procedures. Chronic pain has been reported at rates of 7-23% after hip replacement and 3-44% after knee replacement. Recent studies have shown that hyperglycemia and the presence of diabetes play a role in the development of postoperative chronic pain. Clinical research on this topic is limited.Hypothesis: In our study, patients with high blood sugar levels in the preoperative period will have a higher risk of developing POCP. Additionally, high blood sugar and HbA1c levels in diabetic patients will increase the risk of developing POCP.Materials and Methods: Our study consists of 239 patients who underwent primary TKA or THA due to gonarthrosis or coxarthrosis at Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology between January 2022 and June 2023. Patient data was collected in two stages. First, records of patients operated on selected dates were retrospectively reviewed using the hospital information management system (HIMS). This provided access to patients' demographic data (age, gender), preoperative and postoperative blood sugar, HbA1c and lipid profile values, operation date, type of anesthesia (general, regional) and arthroplasty (total knee prosthesis, total hip prosthesis), and operated side information. In the second stage, 239 patients were called by phone to inquire about weight, height, marital status, education level, smoking status, previous operation history, comorbidities, medications used, preoperative and postoperative pain scores (Numeric Pain Scale - NRS), and pain characteristics (dull, stabbing, burning, etc.). Thus, numerous parameters that could play a role in the development of postoperative chronic pain were evaluated. Results: The mean age of the 239 patients included in the study was 63.9 ± 10.8 years, with 69.5% being female, and the mean BMI was 30.2 ± 5.2 kg/m2. A total of 56.9% of patients underwent a total hip arthroplasty (THA), while 43.1% underwent a total knee arthroplasty (TKA). The most prevalent comorbidities were hypertension (55.6%), diabetes mellitus (31%), and coronary artery disease (18.8%).The analysis of glycemic parameters and chronic postoperative pain (CPOP) revealed no statistically significant difference in blood glucose levels among the four groups (≤100 mg/dL: 59.0%, 101–125 mg/dL: 24.7%, 126–140 mg/dL:7.5%, >140 mg/dL: 8.8%; p=0.512). The proportion of patients with blood glucose levels above the ROC-determined cut-off value of 97 mg/dL was 52.6% in the CPOP group and 42.4% in the non-CPOP group. This resulted in a 1.5-fold increased risk, which was not statistically significant (p=0.114, OR: 1.509, 95% CI: 0.906–2.516).Patients with HbA1c levels exceeding 5.42% exhibited a 2.6-fold increased risk of CPOP; however, this finding was not statistically significant (p=0.129, OR: 2.564, 95% CI: 0.737–8.922). Neither diabetes (p=0.110) nor antidiabetic medication use (p=0.082) were found to be significantly associated with CPOP development.Other significant risk factors for CPOP included low HDL (≤55 mg/dL, p=0.008), low total cholesterol (≤197 mg/dL, p=0.015), age >46 years (p=0.006), weight >65 kg (p=0.026), height >174 cm (p=0.035), and hypertension (p=0.049). Discussion: In the present study, the prevalence of chronic postoperative pain (CPOP) following total hip arthroplasty (THA) and total knee arthroplasty (TKA) was found to be 47.7%. The majority of patients were older females, which reflects the demographic profile associated with arthroplasty surgeries. Patients with elevated preoperative pain scores exhibited a notable reduction in pain levels by the third postoperative month. In 59.6% of cases, patients reported experiencing pain that was not otherwise defined. Other common types of pain included stabbing, dull, and burning sensations.No significant differences were observed in CPOP development across blood glucose level groups (p=0.512), indicating that preoperative glucose levels within the normal or mildly elevated range do not have a substantial impact on CPOP. Nevertheless, the observed trend towards increased CPOP in patients with higher glucose levels emphasises the importance of maintaining optimal glycemic control. The existing literature on this topic is limited and inconsistent. Some studies have reported an eightfold increase in the risk of chronic postoperative pain in diabetic patients, while others have indicated lower risks.With regard to HbA1c, patients with levels exceeding 5.42% exhibited a 92.5% prevalence of CPOP, with an increased risk of 2.5-fold. Although the wide confidence interval (0.737–8.922) and a p-value of 0.129 indicate a lack of statistical significance, the high prevalence of elevated HbA1c in the CPOP group is clinically significant. These findings indicate that HbA1c may serve as a valuable marker for preoperative evaluation in diabetic patients, and that optimising glycemic control preoperatively is of paramount importance. It is therefore imperative that blood sugar regulation is ensured before surgery, given that elevated glucose levels have been demonstrated to increase the risk of other surgical complications.The use of antidiabetic medications was more prevalent in the CPOP group (35.1% vs. 24.8%), with an increased risk of 1.6-fold. Other risk factors revealed that low HDL cholesterol (≤55 mg/dL) increased the risk 4-fold, low total cholesterol (≤197 mg/dL) increased the risk 3.3-fold, and the presence of hypertension increased the risk 1.7-fold. Literature indicates that low cholesterol levels may enhance postoperative pain by reducing opioid activity, while chronic pain after femoral neck fractures has been associated with low HDL and high LDL levels. A bidirectional relationship between hypertension and chronic pain has also been reported, where chronic pain can induce cardiovascular changes, and hypertension can amplify central pain perception.In our study, factors such as age, weight, height, hypertension, and lipid profile were significantly associated with increased risk of CPOP, whereas steroid use and high BMI appeared to have protective effects. These findings underscore the importance of considering individual risk factors in the management of CPOP. Conclusion: In light of these findings, it is recommended that postoperative pain management protocols be reviewed, particularly for diabetic patients, that individualised treatment approaches be developed, and that glycemic control be optimised through a multidisciplinary approach in the preoperative period. Furthermore, given the subjective nature of pain and the difficulties patients encounter in describing their pain, there is a need to enhance pain assessment techniques and provide patients with more assistance in articulating their pain.